Siber Uzay'ın Haber Platformu

H4cktimes Youtube Kanalı

Milyonlarca Bilgisayarın Kullandığı BIOS Çipinde Zafiyet Tespit Edildi!

0

Canada’da düzenlenen CanSecWest konferansına iki araştırmacının yaptığı araştırmalar damga vurdu. Araştırmacıların yaptığı açıklamaya göre, milyonlarca bilgisayarın Bios çipinde hacklenmeye müsait açıklar tespit edildi.
Wired’a göre; genelde Antivirus yazılımları, Bios çipindeki yazılımları daha az taramaktadırlar bu da başarılı bir hackerın bilgisayarlara zararlı yazılımları bırakmasına olanak sağlamaktadır. Bu malware, Bios çipine yerleşerek , gizli olarak kalabilmektedir. Bios çipleri, bilgisayarları boot etmek ve işletim sistemlerinin yüklenmesini sağlamaktadır. Fakat malware, işletim sistemi yeniden yüklense veya  kaldırılsa bile yine de Bios çipinde kalabilmektedir.

Araştırmacılar, Xeno Kovah and Coray Kallenberg Cuma günü, bunu yaptıkları testlerle kanıtladılar. Yaptıkları testlere göre Hp, Dell ve Lenovo markalı bilgisayarların %80’inde hata ve açık buldular. LightEater malware sisteme sızdırılarak, bilgisayar hafızasındaki bilgilerin nasıl okunabildiğini gösterdiler.

The Register raporuna göre, hackerların kısıtlı bir bilgi ile bile fiziksel erişim sağladığı bilgisayarları sadece 2 dakikada ele geçirdikleri saptandı. Ayrıca hackerın, phishing email veya benzeri metotlar ile Bios çipini uzaktan manipüle ettikleri gözlendi.

Bu açıklar ‘incursion vulnerabilities‘ olarak adlandırılmaktadır. Bunun anlamı şudur:  Bu açıkları kapatacak o kadar script yazıldı ki, yazılan scriptlerden daha çok exploit için açık bulununca  bir nevi script yazanların gardı düştü.

Büyük markalar, her ne kadar bu açıklar için çalışmalar yapıldığını açıklasa da, Kovah’a göre sadece az sayıda insan Vendorlar tarafından sağlanan Bios yamalarını uyguladı ve bundan haberdar.

Kovah’a göre “Çoğu insan,son birkaç yıl içinde Biosları için herhangi bir patch işlemi yapmadı ve hala açıklar hackerlar için gözde durumda.” Ayrıca, Kovah bir çok vendor ile bu açıkların kapatılması için görüşmeler ve fikir alışverişleri yapmasına rağmen, çoğu Üretici Bios saldırılarının çok nadir duydukları saldırı tipleri olduğunu duyduklarını ve bunun için yeteri kadar efor sarfetmediklerini düşünüyor.

 

Gönderen: Abdullah AKTAŞ

Yorum Bırak

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.