Siber Uzay'ın Haber Platformu

H4cktimes Youtube Kanalı

PHP Mail Kütüphanelerinde RCE Flaw’ları Keşfedildi. Hemen Güncelleyin!

1

Polonyalı bir güvenlik araştırmacısı, yayınladığı raporda en popüler açık kaynak PHP e-posta gönderim kütüphanelerinde açık olduğunu belirtti. Dawid Golusnki isimli araştırmacı, daha önce PHPMailer‘da açık olduğunu, bunun da dünyadaki 9 milyon kullanıcıyı etkileyeceğini belirtmişti. Geliştiriciler, açığın 5.2.18 sürümü ile kapatıldığını belirtti. Ancak diğer taraftan Golunski, yamalanmış sürümü de bypass etmeyi başardı. Neyse ki adı geçen açık, şu an için 5.2.20 sürümü ile kapatılmış görünüyor.

SwiftMailer de bir başka popüler PHP kütüphanelerinden biri. Bu kütüphane de Yii, Laravel, Symfony gibi pek çok önemli açık kaynak projede kullanılıyor. CVE-2016-10074 açığı da PHPMailer’daki gibi SwiftMailer sınıfını kullanarak tüm siteyi ele geçirmeye imkan tanıyor. Sitede bulunan iletişim ve kayıt formları üzerinden yapılan saldırılar neticesinde, web sunucusunda zararlı kod çalıştırılarak siteyi hacklemek mümkün. Kütüphanenin 5.4.5 sürümü ile bu açıktan kurtulabilirsiniz.

Bir diğer önemli kütüphane de ZendMail. Dünya üzerinde 95 milyondan fazla Zend Framework ile geliştirilmiş uygulama bulunuyor. Dolayısıyla bu uygulamalar da CVE-2016-10034 açığı sebebiyle büyük tehlike altında. Golunski’nin Zend yetkililerine konuyu bildirmesi üzerine, geliştiriciler gerekli yamayı bir günde yayınladılar.

Golunski ayrıca PwnScriptum adını verdiği, PHPMailer, SwiftMailer ve ZendMail’deki zaafiyetler hakkında üçü bir arada exploit’i de yayınlamış durumda.

1 Yorum

Yorum Bırak

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.