PHPMailer’da Kritik Açık Keşfedildi. Hemen Güncelleyin!

PHPMailer’da Kritik Açık Keşfedildi. Hemen Güncelleyin!
Aralık 27 10:25 2016 Yazıyı Yazdır

Dünya genelinde 9 milyondan fazla kullanıcıya sahip PHPMailer’da kritik bir açık bulundu. PHPMailer, SMTP ve diğer farklı yöntemlerle e-posta gönderimine imkan sağlayan açık kaynak bir kütüphane. Bu kütüphaneyi kullanan web uygulamaları arasında WordPress, Drupal, 1CRM, SugarCRM, Yii ve Joomla gibi popüler isimler bulunuyor.

Polonyalı güvenlik araştırmacısı Dawid Golusnki tarafından keşfedilen açık, web sitelerinde bulunan formlar üzerinden, ilgili kod parçasının çalıştırılması halinde, tüm web sitesine erişim imkanı sağlıyor. Golunski, konuyu PHPMailer geliştiricilerine iletmiş ve geliştiriciler de hemen yeni bir sürüm geliştirerek bu açığı k apatmışlar.

Açığın tam olarak nasıl çalıştığı ile ilgili henüz teknik bir ayrıntı yok. Ancak Golunski ve PHPMailer geliştiricileri yakın bir zamanda gereki açıklamayı yapacaklarını duyurdular. Eğer siz de web uygulamalarınızda PHPMailer kullanıyorsanız, bir an önce PHPMailer 5.2.18 sürümüne güncelleme yapmanızı tavsiye ederiz.

  Kategori:
daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Atalay Keleştemur
Atalay Keleştemur

Atalay Keleştemur, siber istihbarat analisti ve PHP güvenlik uzmanı olarak görev yapmaktadır. Linux ve özgür yazılım gönüllüsüdür. Çeşitli kurumlarda sistem yöneticisi ve yazılım geliştiricisi olarak çalışmıştır. Siber İstihbarat isimli kitabın yazarıdır.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.