Pokemon GO Oyununu İndirirken Dikkat Edin!

Pokemon GO Oyununu İndirirken Dikkat Edin!
Temmuz 12 19:21 2016 Yazıyı Yazdır

Pokemon Go, bugüne kadar iPhone ve Android oyunları arasında en fazla ilgi gören isimlerden biri olmuş durumda. Sosyal medyada büyük bir hızla yayılan oyun, sadece Türkiye’de değil tüm dünyadaki oyuncuların ilgisini çekmeyi başardı.

Nintendo’nun yeni konum tabanlı, artırılmış gerçeklik oyunu sayesinde gerçek hayatta, cihaz kamerası kullanarak Pokemon avına çıkılıyor. Yapılan araştırmalara göre kullanıcılar, Pokemon Go ile Facebook, Twitter ve Snapchat gibi uygulamalara göre iki kat daha fazla vakit geçiriyor. Sadece birkaç gün içinde büyük bir ilgi gören oyun, bazı web sitelerinde inceleme veya öğretici videolara da konu oldu. Ancak bu sitelerin bir kısmında oyunun, APK uzantılı dosyasının indirilmesi için çeşitli linkler bulunuyor. APK dosyanın indirilebilmesi için ise Android’in güvenlik ayarlarının düşürülerek, güvenilmeyen kaynaklardan indirilen yan uygulamaların kurulması gerekiyor.

Pokemon Go yanında DroidJack Malware’i getiriyor

Güvenlik araştırmacıları, Pokemon Go’nun zararlı versiyonunun indirilmesi için yönlendirme yapan pek çok çevrimiçi websitesi olduğunu, bunların da Android telefonlarda arkakapı bıraktığını belirtiyor. Bırakılan bu arkakapılar da siber saldırganların ekmeğine yağ sürüyor.

Güvenlik firması Proofpoint, DroidJack ile enfekte edilmiş pek çok APK uzantılı dosyanın internette bulunduğunun altını çiziyor. DroidJack, Remote Access Tool (RAT) olarak bilinen, Android cihazlarda sessizce arkakapı bırakan bir kötü amaçlı yazılım. Android’in temel güvenlik ayarları, bu tür yazılımların sisteme girişini engelliyor. Ancak kullanıcılar, oyunun APK dosyasını başka kaynaklardan indirerek, sisteme kurmak istediklerinde tehlike kendini gösteriyor.

Kendinizi nasıl korursunuz?

İndirdiğiniz Pokemon Go uygulamasının, zararlı olup olmadığını kontrol etmek için öncelikle sisteminizde güçlü bir güvenik uygulamasının olması önemli. Bu sayede, indirilen APK dosyaları otomatik olarak taranacak ve zararlı olup olmadığı tespit edilecektir. Diğer bir yöntem de Ayarlar > Uygulamalar > Pokemon Go yolunu takip ederek, oyunun sahip olduğu izinleri kontrol etmek. Eğer uygulamada doğrudan arama yapabilme, SMS’leri okuyabilme, ses kaydı yapabilme, web geçmişini okuyabilme, rehbere erişim ve ağ aktivitesini değiştirme gibi izinlere sahipse, doğrudan sisteminizden kaldırmanız gerekiyor.

Doğru uygulamayı indirip kurduğunuzu tespit edebilmek için de dosyanın SHA-1 hash’ini kontrol etmenizde fayda var. Herhangi bir fark görülmesi durumunda, kesinlikle sisteminize bu dosyayı kurmayın. Diğer taraftan, bir başka kaynaktan dosya indirmek ve kurmak her zaman tehlikeli değildir. Ancak siz yine de sisteminizide iyi bir güvenlik uygulaması bulundurun. Güvenlik uygulamaları kullanarak sisteme zararlı yazılımların girmesini minimuma indirebilirsiniz.

  Kategori:
daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Atalay Keleştemur
Atalay Keleştemur

Atalay Keleştemur, siber istihbarat analisti ve PHP güvenlik uzmanı olarak görev yapmaktadır. Linux ve özgür yazılım gönüllüsüdür. Çeşitli kurumlarda sistem yöneticisi ve yazılım geliştiricisi olarak çalışmıştır. Siber İstihbarat isimli kitabın yazarıdır.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

1 Yorum

  1. Umut
    Temmuz 29, 22:25 #1 Umut

    En güvenli şekilde indirmek için Google Chrome’a Zen Mate VPN eklentisini yükleyin ve kendinizi amerikada gösterip google play’in websitesine girip ordan telefonunuza indirme isteği gönderin hem güvenli hemde güncelleme gelirse otomatik yüklenir. Ben öyle yaptım çalışıyor. Sıfıt risk 🙂

    Reply to this comment

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.