Şifreli Mesajlaşma Uygulaması Signal’de Açık Tespit Edildi

Şifreli Mesajlaşma Uygulaması Signal’de Açık Tespit Edildi
Eylül 17 11:15 2016 Yazıyı Yazdır

Jean-Phillip Aumasson ve Markus Vervier isimli iki siber güvenlik araştırmacısı, popüler uçtan uca şifreleme özelliğine sahip mesajlaşma uygulaması Signal’de açıklar buldu. Edward Snowden’in de tavsiye ettiği Signal, açık kaynak bir uygulama. Dolayısıyla Github üzerinden kaynak kodlara erişmek ve kodları incelemek mümkün.

Java ile yazılmış Android kodlarını inceleyen ikili, şifrelenmiş mesajlara rastgele veri ekleyerek bunu Android kullancılarına göndermenin mümkün olduğunu keşfetmişler. Diğer açık ise, doğrudan kurbanın cihazını kullanılamayacak hale getirebilecek kadar büyük.

Açıklardan birinin tespit edildiği kod satırı:

int remainingData = (int) file.length() - mac.getMacLength();

Her iki açık da kapatılmış durumda ancak Signal’in yeni sürümü şimdilik Google Play‘de bulunmuyor. Dolayısıyla güncelleme, marketteki yerini alana kadar kullanıcılar hala bu iki açık ile tehlike altındalar.

Açıkların kullanılabilmesi için saldırganın Signal sunucusuna erişmesi ya da doğrudan iletişim halinde olan Signal kullanıcılarının arasındaki veriyi sniff etmesi gerekiyor. (Man in the Middle)

Eğer siz de bir Signal kullanıcısıysanız, yeni sürümün Google Play’e gelmesini beklemek zorunda kalabilirsiniz. Güncelleme kısa bir süre içinde yerini almazsa, kaynak koddan derleme yaparak telefonunuza APK dosyasını atarak da yazılımı kullanmanız mümkün. Ancak ilerleyen güncellemeler için tekrar Google Play’e ihtiyacınız olacağı için şimdilik pek de önerilen bir yöntem değil.

  Etiketler:
  Kategori:
daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Atalay Keleştemur
Atalay Keleştemur

Atalay Keleştemur, siber istihbarat analisti ve PHP güvenlik uzmanı olarak görev yapmaktadır. Linux ve özgür yazılım gönüllüsüdür. Çeşitli kurumlarda sistem yöneticisi ve yazılım geliştiricisi olarak çalışmıştır. Siber İstihbarat isimli kitabın yazarıdır.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

1 Yorum

  1. sinan belial
    Şubat 05, 08:11 #1 sinan belial

    Leon Arkasiadis ( coderLeon ) bundan ödül bile aldı
    herif yunan asıllı bir Türk

    Reply to this comment

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.