WhatsApp Web Crash “:)”

WhatsApp Web Crash “:)”
Aralık 24 08:45 2015 Yazıyı Yazdır

Dünya’nın en popüler mobil ve masaüstü mesajlaşma platformu olan WhatsApp‘ın güncel bir bug’ı ortaya çıktı. Güvenlik araştırmacısı Indrajeet Bhuyan WhatsApp’ın Web platformunda bulduğu bug’ı internetten paylaştı.

Bug çok basit ve eskiden beri bildiğimiz bir yöntemi içeriyor; Tampon Bellek Taşması (Buffer Overflow).

WhatsApp Web ortamında iken karşı tarafa 4 bin veya daha üstü bir Smile’i (Gülücük simgesi “🙂” ya da diğer simgeler) karşı tarafa ileti olarak gönderdiğiniz an WhatsApp Web platformu “Crash” oluyor ve sizden uygulamayı kapatmaya zorluyor.

Üstelik bu durum web tarayıcı bağımsız, yani tüm tarayıcılar için geçerlidir. Ayrıca iOS ve Android web tarayıcıları için de geçerli bir durumdur.

Karşı tarafa gönderilen binlerce gülücük sonucu web tarayıcıların vermiş olduğu tampon bellek taşması hatası ile karşı tarafın web tarayıcısı yeniden başlatmak ve WhatsApp’a girdikten sonra da sizinle olan sohbeti tamamen silmek suretiyle bu bug’tan kurtulabilmektedir.

WhatsApp konu hakkında ne diyor?

Indrajeet Bhuyan tabii ki WhatsApp’a durumu bildirmiş. WhatsApp yakın zamanda bir güvenlik iyileştirmesi ile durumu ortadan kaldıracaklarını yazılı olarak beyan etmiş.
Normalde bu durum “scripting” seviyesinde işlerle uğraşan uzmanların rağbet edeceği türden bir güvenlik sorunu ancak bu konuyu ele almamızın sebebi online olarak kullanılan uygulamaların aslında çok da güvenli olmadığını, bazen ufak tefek bazen de ciddi güvenlik sorunlarına neden olduğudur.

Buna en güzel örnek yine yakın zamanda Instagram sunucularının hack edilmesini örnek verebiliriz.

 

Yazan: Onur OKTAY
Düzenleyen: İsmail SAYGILI

daha fazla yazı

Yazar Hakkında

İsmail Saygılı
İsmail Saygılı

1998 yılında bilgisayarla tanışan İsmail Saygılı, 2000 yılından bu yana aktif olarak siber dünyada rol almaktadır. 2010 yılına kadar ki süreçte Black Hat tarafında kendisini geliştirmiştir. Üniversite eğitimini uçak teknolojisi üzerine alan Saygılı, 2010 yılından sonra profesyonel olarak siber güvenlik sektöründe çalışmakta ve bu konuda çeşitli eğitimler de vererek sektöre aranılan personeller kazandırmaktadır. Ayrıca kendi blogunda kişisel bilgi ve tecrübelerini makaleler yazarak okuyucularına aktarıyor.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.