Intel’in AMT özelliği sayesinde Windows Güvenlik Duvarı atlatılabiliyor

Intel’in AMT özelliği sayesinde Windows Güvenlik Duvarı atlatılabiliyor
Haziran 12 13:31 2017 Yazıyı Yazdır

Siber saldırganlar Intel’in Active Management Technology (AMT) özelliğini kullanarak Windows’un dahili güvenlik duvarını bypass edebiliyor. AMT ağ veya bilgisayarlara uzaktan erişim imkanı sunuyor. Böylelikle yöneticilerin, hedef sisteme uzaktan yazılım kurabilmesine imkan tanıyor. PLATINUM isimli bir hacking grubu AMT’nin low-level firmware’ini kullanarak Windows işletim sistemlerine nasıl zararlı yazılım enjekte edilebildiğini raporladı.

Konuyla ilgili olarak Microsoft, Intel ile bu konuda bilgi paylaştıklarını, her iki firmanın da zafiyetin ortadan kaldırılması için çalışma başlattığını bildirdi. Şu an için Güneydoğu Asya ülkelerinde konuşlanmış bilgisayarları hedef alan zafiyetin, diğer ülkelerde de devreye girmesinden endişe ediliyor. Bu sebeple sistem yöneticilerinin, dahili güvenlik duvarı dışında farklı çözümler kullanmaları tavsiyesi veriliyor.

  Kategori:
daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Atalay Keleştemur
Atalay Keleştemur

Atalay Keleştemur, siber istihbarat analisti ve PHP güvenlik uzmanı olarak görev yapmaktadır. Linux ve özgür yazılım gönüllüsüdür. Çeşitli kurumlarda sistem yöneticisi ve yazılım geliştiricisi olarak çalışmıştır. Siber İstihbarat isimli kitabın yazarıdır.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.