Siber Uzay'ın Haber Platformu

H4cktimes Youtube Kanalı

Windows’unuz Güncel Olsa Dahi Hacklenebilir!

0

Eğer bir Windows işletim sistemi kullanıyorsanız, bugüne kadar muntazam bir şekilde sisteminizi güncellemiş olsanız dahi hala hacklenebileceğinizi biliyor muydunuz?

Güvenlik araştırmacıları, Windows’un tüm sürümlerine zararlı yazılım eklenebileceğini, bunun da şu an için hiç bir güvenlik uygulaması tarafından tespit edilemediğini bildirdiler. Bu tehlikeli açık sayesinde dünyadaki milyonlarca bilgisayar tehdit altında.

AtomBombing (AtomBombalama) olarak adlandırılan bu teknik herhangi bir zafiyetten faydalanmıyor ancak Windows’un zayıf yanlarının kullanılması sonucu etkin hale getiriliyor.

AtomBombing uygulamaların string’ler, nesneler ve diğer tip verilerini saklamak için kullandığı Atom Tabloları‘na müdahalede bulunuyor. Atom’lar paylaşılan tablolar olduğu için de tüm uygulamalara erişim sağlanabiliyor. Atom Tabloları hakkında daha ayrıntılı bilgiye Microsoft blog sayfasından erişebilirsiniz.

EnSilo isimli güvenlik firması çalışanları, AtomBombing tekniğini kullanarak Windows’un tasarımındaki bir kusurdan istifade etmişler ve işletim sistemine zararlı kod yerleştirmeyi başarmışlar. Zararlı kodun yerleştirilmesinden sonra da Windows’un güvenlik mekanizması devre dışı bırakılıyor ve sistem üzerinde istendiği şekilde hareket edilebiliyor.

Güvenlik mekanizmasının bypass edilmesinin dışında, saldırganlar ayrıca man in the middle (MITM) saldırısında bulunarak, kullanıcının birçok bilgisini öğrenebiliyor.

Tüm bu yaşananlardan başka bir problem daha var; şimdilik Windows için bu saldırıyı önleyecek herhangi bir yama ya da uygulama bulunmuyor.

Yorum Bırak

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.