Siber Uzay'ın Haber Platformu

H4cktimes Youtube Kanalı

100 Milyondan Fazla İndirmesi Olan CamScanner Uygulamasında Zararlı Yazılım Bulundu

0

Google Play‘da 100 milyondan fazla indirmesi olan popüler PDF oluşturma uygulaması CamScanner‘ın ücretsiz sürümünü kullanıyorsanız, siber saldırganlar cihazını uzaktan ele geçirebilir ve verilerinizi çalabilirler.
Bu nedenle güvende olmak için Google’un da Play Store’dan kaldırdığı bu uygulamayı, eğer yüklüyse, telefonunuzdan silmenizi öneririz.

Araştırmacılar, uygulamanın içinde saldırganların, kullanıcıların telefonlarına onlardan habersiz kötü amaçlı programları indirmelerine ve yüklemelerine olanak sağlayan gizli bir Trojan Dropper modülü buldular.

Aslında bu kötü amaçlı modül, direkt olarak CamScanner uygulamasının kodunda bulunmuyor. Başka bir deyişle, bu modül CamScanner’da son zamanlarda tanıtılan 3. taraf reklam kütüphanesinin bir parçası.

Kaspersky Lab güvenlik araştırmacıları tarafından keşfedilen sorun, birçok CamScanner kullanıcısının şüpheli davranışları tespit etmesi ve son birkaç ay içerisinde Google Play Store’da olumsuz eleştiriler yayınlaması üzerine ortaya çıktı.

Araştırmacılar, farklı cihazlar için farklı sürümlerde hala bu zararlı kodların bulunabileceğini söyleyip kullanıcıları konu hakkında uyardı.

CamScanner uygulamasının ücretli sürümünün 3. taraf reklam kütüphanesini ve buna bağlı olarak kötü amaçlı bir modül içermediğini, Google Play Store’da hala mevcut olduğunu belirtmek gerekir.

Google, son birkaç yıl içinde zararlı olabilecek potensiyeldeki uygulamaları Google Play Store’dan kaldırma çabalarını arttırmış ve yeni uygulamalar için daha sıkı kötü amaçlı yazılım denetimleri eklemiş olsa da, arada bu tarz durumlarla karşılaşılabiliyor.

Araştırmacılar: “Bu hikayeden; ünlü, milyonlarca olumlu yorumu olan, hatta büyük ve sadık bir kullanıcı kitlesine sahip bir uygulamanın dahi bir gecede kötü amaçlı yazılımlara dönüşebileceğini öğrendik.

Bu nedenle, Android cihazınızda, bu tür kötü amaçlı etkinlikleri tespit edip engelleyebilecek iyi bir virüsten koruma uygulaması bulundurmanız önemle tavsiye edilir.

Bu sepeple her zaman indireceğiniz uygulamadaki kullanıcı yorumlarına bakın ve uygulamayı kurarken yalnızca uygulamanın amacına uygun olan izinleri verin.

 

Gönderen: Zehra Uyar

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0

Yorum Bırak

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.