Mobil CasuslukSiber İstihbarat

ABD Adalet Bakanlığı Eski Başsavcısı Rod Rosenstein’a Siber Casusluk Suçlaması

1 dakikada okunur

ABD Adalet Bakanlığı eski başsavcısı Rod Rosenstein’ın, muhaliflere casusluk yapmakla suçlanan İsrail Firması NSO Group ile çalıştığını iddia etti

NSO Group, dünya çapında gazetecilere, insan hakları aktivistlerine ve siyasi muhaliflere karşı kullanılan, Pegasus isimli Apple‘ın mobil işletim sistemi olan iOS‘un bazı sürümlerini çalıştıran cihazlara ve Android çalıştıran cihazlara yüklenebilir bir casus yazılımı olan yazılım aracı oluşturmak ve satmakla suçlanıyor.

Hakkında soruşturma açılan Rod Rosenstein, insan hakları aktivistleri ve gazetecilere casusluk yapmakla suçlanan İsrail casusluk şirketi NSO Group’a siber güvenlik ve ulusal güvenlik danışmanlığı sağladığı ortaya çıktı.

Bunun üzerine soruşturma açan ABD Adalet Bakanlığı’nca, Eski Başsavcısı Rod Rosenstein’ın İsrail casusluk şirketine danışmanlık yapması sebebiyle ve 2016 başkanlık seçimine müdahale ettiği gerekçesi ile görevden alınmıştı.

Rod Rosenstein’ın 2016 Rusya seçimlerine müdahalesi ile ilgili federal soruşturması devam ediyor

NSO Grubu’na bağlı olan ABD eski Başsavcısı Rod Rosenstein, Senato Yargı Komitesinde NSO Grubu soruşturmasındaki ilk tanık olacak. Rosenstein ise siber saldırı suçlamalarını reddetmeyi sürdürüyor.

CyberScoop tarafından alınan mahkeme belgelerine göre Rosenstein NSO Group’a siber güvenlik ve ulusal güvenlik danışmanlığı sağlıyor.

Senato Yargı Komitesinde Rosenstein’ın NSO Group ile yaptığı çalışmalar, 1000’den fazla WhatsApp kullanıcısını hukuka aykırı olarak gözetlemek ile suçlanan bir davaya ilişkin mahkeme belgeleri de açıklandı. İşte o belgelerden birkaçı:

NSO Group ise bu iddiaları reddetti ve araçlarını yalnızca izleme gibi meşru amaçlar için hükumetlere ve istihbarat kuruluşlarına sattığına dair ifade verdi.

yazar hakkında
Cyber Security Reseacher - Journalist
Bunlar ilgini çekebilir
Mobil CasuslukSiber Saldırılar

Türkiye'de Bir Ayda 50.000 Cihaz İstenmeyen Anlık Bildirimle Karşılaştı

1 dakikada okunur
Kaspersky’nin Mayıs 2020’de Türkiye’de engellediği tehditler üzerine yaptığı analizde, 50.925 kullanıcının istenmeyen anlık bildirimlere maruz kaldığı görüldü. Ülkede mayıs ayında toplam 390.268…
Mobil CasuslukSiber SaldırılarSizden GelenlerZararlı Yazılımlar

Cerberus Zararlısının USOM'u Taklit Eden C2C Sunucusu Tespit Edildi

1 dakikada okunur
ESET‘in araştırma ekibi, Türk kullanıcıları hedefleyen ve araç muayenesi adı altında kullanıcıların kredi kartı bilgilerini isteyip sonrasında ise fatura görünümündeki Cerberus bankacılık…
Nasıl Yapılır?Siber İstihbarat

Enine Boyuna Twitter Üzerinden İstihbarat Toplama Teknikleri

14 dakikada okunur
Açık kaynak istihbaratı (Open Source Intelligence, OSINT), kamuya açık bilgilerin sistematik olarak toplanması, işlenmesi ve analiz edilmesi sonucu elde edilen bilgiden istihbarat…
Siber güvenlik dünyasındaki gelişmeleri takip edin.
Verinizi gizli tutuyoruz ve sadece bu servisi imkanlı kılan üçüncü partiler ile paylaşıyoruz. Gizlilik Politikamızı okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.