One Plus telefonlarda büyük tehlike! Backdoor

One Plus telefonlarda büyük tehlike! Backdoor
Kasım 16 10:38 2017 Yazıyı Yazdır

Çinli popüler telefon üreticisi olan “One Plus” son dönemlerde oldukça sıkıntılı dönemler yaşıyor. 1 ay önce yayımlanan bir güvenlik raporunda, One Plus şirketinin kullanıcılarının telefonlarını dinlediğine dair bir rapor yayınlandı. Raporda “OxygenOs” kullanan tüm akıllı telefonların bilgilerinin habersiz bir şekilde çalındığını ileri sürüyordu. One Plus şirketi bu açıklamayı kabul etti ancak bunun herhangi bir art niyet olmadığını, toplanan verilerin OxygeOs’u geliştirmek için(!) kullandıklarını belirtti.

Bu olaydan tam 1 ay sonra geçtiğimiz günler de bu sefer de One Plus telefonlarında bir arka kapı (Backdoor) olduğu keşfedildi.

Mobil güvenlik araştırmacısı Robert Baptiste (takma adıyla Elliot Alderson), OnePlus akıllı telefonlarının gizli bir arka kapı ile telefonlarının tehdit altında olduğunu söyledi. Twitter üzerinden haberini yayınlayan Robert Bapiste, bu açık sayesinde telefonlara fiziksel herhangi bir müdahaleye gerek kalmadan cihaza erişebildiğini söyledi.

Bu açığın kaynaklandığı neden ise “Engineer Mode”. Bu mod telefon fabrikadayken düzgün çalışıp çalışmadığını test etmek için kullanılan bir yazılım. Bundan dolayı Alderson yaptığı açıklamada, OnePlus’ın kötü niyetli olmadığını ancak ‘tembel‘ olabileceğini söyledi.

Sistem açığı ile ilgili olarak One Plus kurucu ortağı Carl Pei, yazılım ekibinin bildirilen sorunla ilgili inceleme başlattığını ve sorunun aşırı yayılması durumunda “Engineer Mode” yazılımını kaldıran bir güncelleme yayınlanacağını belirtti. Her ne kadar bu sorunu ortadan kaldıracaklarına dair sözler verseler de bu ikinci darbe, şirketin ismini ve popülerliğini oldukça sarsacağına benziyor. Daha geçtiğimiz ay bir güvenlik sorunu ile karşılaşan One Plus şirketi henüz daha 1 ay geçmeden ikinci bir açığın bulunması telefon kullanıcılarını da haliyle sıkıntıya ve düşüncelere sokuyor.

 

Gönderen: Mert Coşkun

  Kategori:
daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Konuk Yazar
Konuk Yazar

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.