Siber Uzay'ın Haber Platformu

H4cktimes Youtube Kanalı

Sahte WhatsApp uygulaması Google Play Store’da 1 milyondan fazla indirildi

0

Hackerlar, malware yaymak için insanlar arasında popüler olan her şeyden yararlanıyor. Google Play Store bir kez daha hackerların işlerini yapmak için mükemmel bir yer olduğunu kanıtladı.

Geçtiğimiz günlerde bazı kullanıcılar Google Play Store’da Android için 1 milyondan fazla indirmeye sahip olan sahte bir WhatsApp uygulaması tespit etti.

Update WhatsApp Messenger başlığı ile gerçek WhatsApp uygulaması gibi davranan malware, uygulama geliştiricisi kısmında ise gerçek WhatsApp’ın kullandığı “WhatsApp Inc.” ismini kullandı.

Gizli uygulama geliştiricisi, Unicode karakter alanıyla meşru Facebook’a ait mesajlaşma istemcisi üreticisi olarak aynı başlığı, bilgisayar kodunda WhatsApp+Inc%C2%A0 değerini okuyan gerçek WhatsApp Inc. adından sonra bir unicode karakter alanı ekleyerek attı.

Bununla birlikte, WhatsApp Inc.’in sonunda yer alan bu gizli karakter alanı, malware’i WhatsApp Inc.’in bir ürünü olarak maskeledi ve Google Play Store’daki Android kullanıcıları bu durumun farkına varamadı.

Redditors‘a göre uygulamayı ilk fark eden kişi onun sohbet uygulaması olmadığını anladı. Çünkü bu uygulama farklı malware’leri indirmeleri için kullanıcılara diğer uygulamaların reklamını yayınladı.

Google, sahte WhatsApp uygulamasını Play Store’den kaldırdı ancak bu olay bir kez daha teknoloji devinin malware uygulamasını platformunda bulamamasını gösterdi.

Google Play Store, kullanıcıların akıllı telefonlarını bilmeden kötü niyetli işleri yapmaya zorlayan yüzlerce diğer sahte ve kötü amaçlı uygulama ile çevrilidir.

Bu nedenle kullanıcıların yalnızca üçüncü taraf uygulama mağazalarından değil, resmi Google Play Store’dan da uygulama indirirken dikkatli olmaları gerekiyor.

Yorum Bırak

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.