Siber Uzay'ın Haber Platformu

H4cktimes Youtube Kanalı

Güvenli ve Anonim Dosya Göndermek ve Almak için OnionShare

0

OnionShare, Tor onion servislerini kullanarak dosyaları güvenli ve anonim olarak göndermek ve almak için kullanılan açık kaynaklı bir araçtır. Bilgisayarınızda bir web sunucusu başlatır ve sadece Tor web adresi olarak erişilebilir olmasını sağlayarak başkalarının sizden dosya indirmesini veya size dosya yüklemesini sağlar. Ayrı bir sunucu kurmayı, üçüncü taraf bir dosya paylaşım servisini kullanmayı veya bir hesaba giriş yapmayı gerektirmez.

E-posta, Google Drive, DropBox, WeTransfer gibi hizmetlerin birbirlerine dosya gönderme yöntemlerinden farklı olarak OnionShare’i kullandığınızda hiçbir şirkete paylaştığınız dosyalara erişim izni vermezsiniz. Tahmin edilemeyen web adresini güvenli bir şekilde paylaştığınız sürece (şifreli bir mesajlaşma uygulamasına yapıştırmak gibi), sadece siz ve paylaştığınız kişi dosyalara erişebilirsiniz.

OnionShare Özellikleri

  • Windows, Mac OS X ve Linux’ta sürükle bırak kolaylığı ile birlikte grafik kullanıcı arayüzü
  • Aynı anda birden fazla dosya ve klasörü paylaşabilme
  • Tahmin edilemeyen URL’yi otomatik olarak panoya kopyalama
  • Dosya aktarımlarının ilerlemesini gösterir
  • Dosya aktarımı tamamlandığında,  OnionShare’i otomatik olarak kapatır
  • Çeşitli dillerde yerelleştirilmiş ve uluslararası unicode dosya adlarını destekler

Neye Karşı Koruyor?

  • Üçüncü tarafların paylaşılan dosyalara erişimi yoktur. Dosyalar gönderenin bilgisayarında barındırılır ve hiçbir sunucuya yüklenmez. Bunun yerine gönderenin bilgisayarı sunucu olur. E-posta veya bulut hizmeti gibi geleneksel dosya gönderme yöntemlerin aksine paylaşılan dosyalara sadece gönderici ve alıcı erişebilir.
  • Ağ dinleyicileri aktarılan dosyalarda casusluk yapamaz. Tor onion hizmeti ile Tor Tarayıcı arasındaki bağlantılar uçtan uca şifreli olduğundan, alıcı bunları indirirken hiçbir ağ saldırganı paylaşılan dosyalara kulak misafiri olamaz.
  • Gönderenin ve alıcının gizliliği Tor tarafından korunmaktadır. OnionShare ve Tor Browser, kullanıcıların anonimliklerini korur. Gönderen, OnionShare URL’sini alıcıyla anonim olarak ilettiği sürece, alıcı veya bir kulak misafiri gönderenin kimliğini öğrenemez.

Neye Karşı Koruma Sağlamaz?

  • OnionShare URL’sinin iletilmesi güvenli olmayabilir. Gönderen, OnionShare URL’sini alıcı ile güvenli bir şekilde iletmekten sorumludur. Güvensiz gönderirlerse (örneğin bir e-posta yoluyla gönderilmişse ve e-postaları bir saldırgan tarafından izleniyorsa), saldırgan OnionShare ile dosya gönderdiklerini öğrenir. Saldırgan, meşru alıcıdan önce  URL’yi Tor Tarayıcı’ya yüklerse, paylaşılan dosyaları indirebilir. Bu risk gönderenin tehdit modeline uyuyorsa, şifrelenmiş bir e-posta, sohbet veya sesli arama gibi URL’yi iletmek için daha güvenli bir yol bulmaları gerekir. Paylaşılan dosyaların gizli olmadığı durumlarda bu gerekli değildir.

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0

Yorum Bırak

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.