Siber Uzay'ın Haber Platformu

H4cktimes Youtube Kanalı

RTL-SDR nedir? & RTLion Framework Projesi

0
RTL-SDR nedir? & RTLion Framework Projesi

SDR (Software Defined Radio) yani yazılım tabanlı radyo, radyonun donanımsal bileşenlerinin yazılım tarafında kullanılması prensibine dayanmaktadır. SDR teknolojisi ile pek çok uygulamanın yapılması mümkün olmakla beraber günümüzde daha çok haberleşme sistemlerinin takibi, sinyal istihbaratı ve dijital sinyal işlemeye (Digital Signal Processing) dayanan çeşitli güvenlik uygulamalarında kullanılmaktadır.

RTL-SDR ise Realtek 2832U işlemcisi vasıtasıyla DVB-T (Digital Video Broadcasting – TV) sinyallerini, başka bir deyişle televizyon ve radyo sinyal iletiminde kullanılan sinyalleri yakalamayı ardından kendi sürücü ve yazılımı aracılığıyla yayını kullanıcıya ulaştırmayı amaçlayan bir donanımdır. RTL-SDR cihazının yazılım tabanlı radyo uygulamalarında kullanılmasının keşfi ise cihazın USB aracılığıyla aktardığı paketlerin sniff (koklanması) edilmesi yoluyla gerçekleşmiştir. Akabinde bunu otomatize olarak gerçekleştiren yazılımlar ve sürücüler üretilmiş ve RTL-SDR günümüzde kullanılan SDR uygulamalarında yerini almıştır. (Bknz. http://rtlsdr.org/#history_and_discovery_of_rtlsdr)

KeyLo99 takma isimli bir Türk tarafından geliştirilen RTLion Framework, RTL-SDR üzerinde gerçekleştirilecek pek çok uygulamaya hem web hem de mobil üzerinden arayüz sağlamayı amaçlayan çok amaçlı bir uygulama çatısı projesidir. Projenin Github sayfası: https://github.com/RTLion-Framework

RTLion Framework Kullanımı

RTLion Framework’ün kullanımı için öncelikle gerekli bağlılıklar yüklenmeli ve ardından Python aracılığıyla RTLion web server başlatılmalıdır. (Gerekli talimatlar proje repository’sinde verilmiştir, https://github.com/RTLion-Framework/RTLion)

Ardından web arayüzüne gidilerek RTLion’un RTL-SDR cihazları için desteklediği çeşitli fonksiyonlar görüntülenebilir.

Power Spectrum: RTL-SDR için en temel uygulama olan bu özellik sayesinde cihazdan okuma yapıp bu değerleri FFT (Fast Fourier dönüşümü) sayesinde grafikte görüntüleyebilirsiniz.

Frequency Scanner: Belirli bir frekans aralığında peak’leri bulmak amacıyla tarama gerçekleştirebilir ve sonuçları raporlayabilirsiniz.

Gelecek versiyonlar için çeşitli özellikler eklenmesi planlanan RTLion Framework projesi, şu an RTL-SDR üzerine çeşitli uygulamalar yapılmasını mümkün kılmaktadır.

Web arayüzü haricinde bu fonksiyonlara mobil uygulama aracılığıyla Android cihazlardan da erişilebilmektedir: https://github.com/RTLion-Framework/RTLion-app

Mobil üzerinden frekans spektrumu:

Web ve mobil arayüzü desteği sayesinde RTLion ile IoT uygulamaları yapmak mümkündür. Prototip amacıyla Raspberry Pi 3 ve RTL-SDR kullanılarak tasarlanmış bir donanım ve bunun detayları da proje repository’sinde mevcuttur: https://github.com/RTLion-Framework/RTLion#iot

 

Özetlemek gerekirse bu taşınabilir aygıt sayesinde RTL-SDR cihazına mobil ve web üzerinden uzaktan erişim sağlanabilmektedir.

Son olarak RTL-SDR ile Docker uygulamaları yapmak veya RTLion’u konteynerleştirme teknolojisi ile kullanmak isteyenler için çeşitli bilgiler de proje sayfasında bulunmaktadır: https://github.com/RTLion-Framework/RTLion#rtlion-with-docker

RTL-SDR gibi ucuz bir donanım vasıtasıyla sinyal uygulamaları yapmak ve bu konuda çeşitli projeler üretmek isteyen herkesin en temelden başlamasını ve yeni kavramlar öğrenmekten kaçınmamasını öğütleyerek yazımızı bitiriyoruz.

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0

Yorum Bırak

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.