Nasıl Yapılır?Sizden Gelenler

Silinmiş WhatsApp mesajlarını geri getirme

2 dakikada okunur

WhatsApp günümüzün en popüler mesajlaşma uygulamalarından biri. Bazen önem verdiğimiz mesajları bilerek veya yanlışlıkla silebiliyoruz. Bu uygulamada silinen verileri geri yüklememiz gerekirse ne yapmalıyız? Gerçek şu ki, WhatsApp mesaj alabilme yeteneği konusunda kısıtlamalara sahiptir.

Dolayısıyla, silinen iletiyi gerçekten kullanmanız gerekiyorsa, aşağıdaki ipuçlarını izleyerek daha iyi sonuç alabilirsiniz.

Uyarı: Metinlerin alınması için WhatsApp kaldırılmalıdır. Bu yüzden yedeklemelerinizi hazırlayın ve işinize başlayın. Sorumluluk kabul etmiyoruz. 🙂

1. Adım – Uygulamayı kaldırma

Mesajınız 24 saat içinde değiştirildiyse, uygulamayı kaldırıp yeniden yüklemeniz yeterlidir. Yeniden yükleme işlemi sırasındaki aşamalarda, mesajları geri yüklemenizi önerir. Sadece “Al (Geri Yükle)” seçeneğine dokunun. Alternatif herhangi bir uygulamanın yüklenmesi gerekmiyor.

2. Adım – Dosya Yöneticisini Kurun

WhatsApp’ı kaldırdıktan sonra “The File Manager” veya “Clean File Manager” gibi tam olarak sistem veri klasörlerine erişim sağlayan bir yazılıma ihtiyacımız olacak.

Uygulamanızı açın ve “Sistem belleği” veya “Dahili bellek” seçeneğini seçin. “WhatsApp” klasörüne gidin ve ardından “DataBases (Veritabanları)” üzerine dokunun; yedeklemelerin upload (yükleme) edilmeden önce saklandığı yer burasıdır. Ve yedeklerin adlandırılması tarihe göre gerçekleşir. Tarihsiz bir yedek görürseniz endişelenmeyin o da en son alınmış yedektir ve henüz isimlendirme yapılmamıştır.

3. Adım – Dosyaların adını değiştirme

Veritabanları” klasöründe barındırılan dosyalar ileti dizinlerinizle eşleşir. Bununla birlikte, geri yükleme yapılabilmesi için kayıtların adının değiştirilmesi gerekecektir.

WhatsApp’ı yeniden yüklediğiniz anda, sohbet geri yükleme önerilecek. Bu yüzden geri yüklenmesini istediğiniz tarihi belirleyin ve yeniden adlandırın. Örneğin: dünkü yedeğimi yüklemek istiyorum. İlgili günün tarihini bulup yedeğin ismini “yedek123” olarak değiştiriyorum ve WhatsApp’ı yeniden kuruyorum ve yedekler kısmından “yedek123” isimli yedeği seçerek geri yüklemeyi başlatıyorum.

Güzel ama WhatsApp yeniden yükleme sırasında çok eski yedekleri göstermiyor, örneğin; 9 gün önceki konuşmaları nasıl geri alabilirim?Veritabanları” klasöründen geri yüklenmesini istediğiniz tarihli dosyayı seçin ve sonra tarihini gösteren sayıları kaldırın. Bu işlem, WhatsApp’ın düzenlediği sohbeti en yeni sohbet olarak tanımlamasına neden olacaktır.

Adım 4 – What’sApp’ı yeniden yükleyin

WhatsApp’ı tekrar indirin ve yükleme sırasında “Recover (Geri Yükleme)” seçeneğini seçin. Uygulama, önceki adımda açıklandığı gibi düzenlenen dosyayla gösterilen en son görüşmelerinizi alacaktır.

 

Gönderen: Hakan E. Deniz
Bunlar ilgini çekebilir
Nasıl Yapılır?Siber İstihbarat

Spyse Üzerinden İstihbarat Toplama

4 dakikada okunur
İster bir bankayı soyuyor, ister bir depoya giriyor ya da bir sızma testi yapıyor olun, hazırlık ilk adımınız olacaktır. Saldırganların ilk adımı…
Mobil CasuslukSiber SaldırılarSizden GelenlerZararlı Yazılımlar

Cerberus Zararlısının USOM'u Taklit Eden C2C Sunucusu Tespit Edildi

1 dakikada okunur
ESET‘in araştırma ekibi, Türk kullanıcıları hedefleyen ve araç muayenesi adı altında kullanıcıların kredi kartı bilgilerini isteyip sonrasında ise fatura görünümündeki Cerberus bankacılık…
Nasıl Yapılır?Siber İstihbarat

Enine Boyuna Twitter Üzerinden İstihbarat Toplama Teknikleri

14 dakikada okunur
Açık kaynak istihbaratı (Open Source Intelligence, OSINT), kamuya açık bilgilerin sistematik olarak toplanması, işlenmesi ve analiz edilmesi sonucu elde edilen bilgiden istihbarat…
Siber güvenlik dünyasındaki gelişmeleri takip edin.
Verinizi gizli tutuyoruz ve sadece bu servisi imkanlı kılan üçüncü partiler ile paylaşıyoruz. Gizlilik Politikamızı okuyun.

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.