Siber Uzay'ın Haber Platformu

H4cktimes Youtube Kanalı

TeslaCrypt için Şifre Çözücü

0

Eğer bilgisayar sisteminizdeki dosyalarınız TeslaCrypt fidye yazılımının yeni türevleri (V3 veya V4) tarafından şifrelendiyse sizin için güzel bir haberimiz var.

ESET, bu zararlı ve türevleri tarafından şifrelenmiş tüm dosyaları çözebilen ücretsiz bir şifre çözme aracı (decryption tool) yayımladı buradan indirebilirsiniz: http://download.eset.com/special/ESETTeslaCryptDecryptor.exe

1464011556_ESET_TeslaCryptDecryptorBu aracı nasıl kullanacağınızı öğrenmek için bu konudaki destek sayfasını ziyaret edebilirsiniz: http://support.eset.com/kb6051/

TeslaCrypt’i yazan ve yöneten grup, bir süre önce zararlı faaliyetlerine son verdiklerini duyurdu. Bu durum üzerine ESET analistleri, TeslaCrypt kurbanlarına destek olmak için ilgili grup ile iletişime geçtı ve TeslaCrypt şifrelerini çözmek için gereken ana şifre anahtarını talep etti. Sürpriz bir şekilde, grup bu anahtarı erişime açtı. Bu anahtara erişir erişmez, ESET hızlıca bu zararlı yazılım ve türevleri tarafından şifrelenmiş tüm dosyaları çözebilen bir çözme aracı geliştirdi.

Fidye yazılımları halen internetin en önemli ve en can sıkıcı tehditleri durumunda. Burada en temel konu, bulaşmadan önce korunmak. Çünkü sisteme bulaştıktan sonra temizlemek çok zor. Bir de bunun şifrelenmiş dosyaları kurtarma aşaması var… Ayrıca pek çok farklı türevinin bulunması, söz konusu görevi daha da zorlaştırıyor.

Bu nedenle bilgisayar, tablet ve cep telefonu kullanıcıları; işletim sistemlerini ve uygulamalarını sürekli olarak güncel tutmalı, çoklu koruma katmanlarına sahip güvenlik çözümleri kullanmalı ve düzenli olarak önemli verilerini çevrimdışı (offline) örneğin harici bir sabit diske yedeklemeli. Ayrıca e-posta ile gelen veya web tarayıcıda görülen linklere veya dosyalara tıklarken dikkatli olunmalı.

Yorum Bırak

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.