22 Yaşındaki Öğrenci Cyber Stalking Yaptığı Gerekçesiyle Tutuklandı

22 Yaşındaki Öğrenci Cyber Stalking Yaptığı Gerekçesiyle Tutuklandı
Kasım 09 11:09 2016 Yazıyı Yazdır

Hindistan’daki ACJ Bose College‘da ikinci sınıf öğrencisi olan Kishan isimli genç, cyber stalking yaptığı gerekçesiyle tutuklandı. Tiljala bölgesinde yaşayan bir kız öğrencinin Facebook hesabını ele geçirip stalklayan Kishan, ilk olarak kurbanın hesabını Temmuz ayında hacklemiş.

Hacker’ın, hesaba ait parolayı değiştirmesi sebebiyle kurban, kendisine sunulan yönlendirmelerin ardından, yeni bir Facebook hesabı açmış. Yeni hesabın açılmasıyla birlikte hackerın, her iki hesap üzerinden de kızın arkadaşlarına müstehcen fotoğraflar göndermesi üzerine kız ve ailesi konuyla ilgili olarak suç duyurusunda bulunmuş.

Hacker, sadece kızın hesabını stalklamakla kalmayıp, müstehcen fotoğraflar göndermiş ve 120 usd karşılığında bu duruma bir son vereceğini belirtmiş olması sebebiyle daha ağır bir cezaya çarptırılmış durumda. Ancak yaşanan bu olay, sadece stalklamak maksadıyla bir başka hesaba yetkisiz erişimin sağlanmasının dahi önemli ölçüde suç unsuru oluşturduğunu da bir kere daha gözler önüne seriyor.

daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Atalay Keleştemur
Atalay Keleştemur

1983 yılında İstanbul’da doğmuştur. İstanbul Teknik Üniversitesi mezunudur. PC World Türkiye dergisinde Yazılım Editörü olarak görev yapmış, daha sonra sırasıyla BYTE Türkiye dergisinde Yazı İşleri Müdürü, T3 Türkiye dergisinde Yayın Yönetmeni görevlerinde bulunmuştur. Türkiye Bilişim Güvenliği Derneği’nde Yönetici Üye olarak, siber güvenlikle ilgili farkındalık çalışmalarına katılmıştır. Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Şubesi’nde Açık Kaynak Çalışma Grubu Başkanlığı göreviyle, Linux ve LibreOffice gibi açık kaynak yazılımlar hakkında Türkiye’de önemli katkılarda bulunmuştur. Farklı kurumlarda Sistem Yöneticisi ve Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmıştır. Siber İstihbarat isimli kitabın yazarı olan Keleştemur, Siber Güvenlik ile ilgili çalışmalarını sürdürmektedir.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.