ABD, Suriye Elektronik Ordusu’na Dava Açtı

ABD, Suriye Elektronik Ordusu’na Dava Açtı
Mart 22 23:33 2016 Yazıyı Yazdır

ABD, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed için çalışan hacker grubu Suriye Elektronik Ordusu (SEA) grubundan üç kişiyi “bilgisayar korsanlığıyla bağlantılı komple teorileri” sebebiyle dava açtı.

Bakanlığın yaptığı açıklamada, SEA’nın eski veya hala üyeleri olabileceği düşünüldüğü Suriye asıllı 22 yaşındaki Ahmet Ömer Ağa ile 27 yaşındaki Firas Dardar hakkında “asılsız terör ihbarı, bilgisayara izinsiz erişim, müdahale ile depolanmış verilere illegal erişim” suçlamaları ile Virginia bölge mahkemesine suç duyusunda bulunulduğu kaydedildi. Firas Dardar’ın FBI’da arananlar listesinde de olduğunu söylemekte fayda var.

Diğer Suriye vatandaşı 36 yaşındaki Pierre Romar‘a da “bilgisayara yetkisiz erişim, şantaj ve dolandırıcılık” olaylarıyla ayrıca dava açıldığı söylendi. Ağa ve Dardar Suriye’de , Romar’ın ise Almanya’da yaşadığı belirtildi.

FBI’DAN 100 BİN DOLAR ÖDÜL

FBI, Ağa ve Dardar’ı siber suçlar listesinde üst sıralara taşıdı. FBI’ın açıklamasında, şahısların tutuklanmasına faydalı olabilecek bilgiler verene 100 bin dolar ödül vereceği söylendi.

daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Hakan Şan
Hakan Şan

Süleyman Demirel Üniversitesi 2. Sınıf Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Network, Siber Güvenlik ve Programlama dilleriyle ilgileniyorum. Başta anlamsız gelen kara kutu eve geldiğinde mesleğimi orta okulda okuduğum zamanlarda bir haberde geçen bir siber olaydan etkilenerek alanımı seçerek o günden beri bu konuda araştırmaya ve öğrenmeye devam ediyorum. Şu sıralar Java, Data Struct gibi konularla ilgilensemde genel olarak kalan zamanımı Network öğrenerek ve çeşitli Linux dağıtımlarını deneyerek geçiriyorum.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.