Siber Güvenlik

ABD, Suriye Elektronik Ordusu’na Dava Açtı

1 dakikada okunur

ABD, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed için çalışan hacker grubu Suriye Elektronik Ordusu (SEA) grubundan üç kişiyi “bilgisayar korsanlığıyla bağlantılı komple teorileri” sebebiyle dava açtı.

Bakanlığın yaptığı açıklamada, SEA’nın eski veya hala üyeleri olabileceği düşünüldüğü Suriye asıllı 22 yaşındaki Ahmet Ömer Ağa ile 27 yaşındaki Firas Dardar hakkında “asılsız terör ihbarı, bilgisayara izinsiz erişim, müdahale ile depolanmış verilere illegal erişim” suçlamaları ile Virginia bölge mahkemesine suç duyusunda bulunulduğu kaydedildi. Firas Dardar’ın FBI’da arananlar listesinde de olduğunu söylemekte fayda var.

Diğer Suriye vatandaşı 36 yaşındaki Pierre Romar‘a da “bilgisayara yetkisiz erişim, şantaj ve dolandırıcılık” olaylarıyla ayrıca dava açıldığı söylendi. Ağa ve Dardar Suriye’de , Romar’ın ise Almanya’da yaşadığı belirtildi.

FBI’DAN 100 BİN DOLAR ÖDÜL

FBI, Ağa ve Dardar’ı siber suçlar listesinde üst sıralara taşıdı. FBI’ın açıklamasında, şahısların tutuklanmasına faydalı olabilecek bilgiler verene 100 bin dolar ödül vereceği söylendi.

yazar hakkında
Süleyman Demirel Üniversitesi 2. Sınıf Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Network, Siber Güvenlik ve Programlama dilleriyle ilgileniyorum. Başta anlamsız gelen kara kutu eve geldiğinde mesleğimi orta okulda okuduğum zamanlarda bir haberde geçen bir siber olaydan etkilenerek alanımı seçerek o günden beri bu konuda araştırmaya ve öğrenmeye devam ediyorum. Şu sıralar Java, Data Struct gibi konularla ilgilensemde genel olarak kalan zamanımı Network öğrenerek ve çeşitli Linux dağıtımlarını deneyerek geçiriyorum.
Bunlar ilgini çekebilir
Siber Güvenlik

ESET'ten Ücretsiz Siber Güvenlik Eğitimi

1 dakikada okunur
Geçirdiğimiz bu süreç içerisinde fark ettiğiniz gibi uzaktan çalışma, işinize ve çalışanlarınıza operasyonel esneklik sağlıyor. Ancak bildiğiniz gibi, bazı zorlukları da var;…
Siber Güvenlik

Oltalama Saldırılarından Korunmak için Çalışanlarınızın Bilmesi Gereken 12 Şey

7 dakikada okunur
Oltalama (phishing) saldırıları, bireyler ve kurumlar için büyük bir risk oluşturan yaygın bir sorundur. Dünyaca ünlü; BT, finans, İK, müşteri hizmetleri ve…
Siber Güvenlik

Veri Kurtarma Hakkında Doğru Bilinen 5 Yanlış

3 dakikada okunur
CİHAZLARIN BOZULMASINA VE VERİ KAYIPLARINA NEDEN OLAN YANLIŞLAR! 2012 yılından beri %400 artış gösteren veri kaybı hacmi ve her hafta yüz binlerce…
Siber güvenlik dünyasındaki gelişmeleri takip edin.
Verinizi gizli tutuyoruz ve sadece bu servisi imkanlı kılan üçüncü partiler ile paylaşıyoruz. Gizlilik Politikamızı okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.