Siber Güvenlik

Binali Yıldırım’dan MGK’ya Siber Güvenlik Sunumu

1 dakikada okunur

MGK’da siber güvenlik konuşuldu.Ulaştırma bakanı Yıldırım güvenlik ile ilgili adımlar atılacağını anlattı.Bakan Yıldırım konuşmasında 5 kişinin bile ülkenin sisteminin çökertebileceğini vurguladı.

Ulaştırma,Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım , son dönemlerde gerçekleşen yoğun siber saldırıların ardından Milli Güvenlik Kurulu‘nda siber güvenlik sunumu yaptı.MİT ve TİB gibi ilgili kurumlarında katıldığı konuşmada Türkiye’nin siber güvenlik alanında yapması gerekenlerden bahsetti.Siber Güvenlik Eylem Planı’nın güncelleneceğinide vurgulayan Yıldırım siber güvenlik ile alınması gereken şu adımlardan bahsetti.

Türkiye’nin siber güvenlik altyapısının hala hazır olmadığı ve yetersizliğinden bahsetti.Altyapıya yatırım yapılacağını söyledi. ve böylece saldırıların kolayca püskürtülebileceğini açıkladı.

Yurtiçi verilerinin, yurtdışına gidip tekrar geldiğini ve bununda ülkeye güvenlik açısından zarar verdiğini söyleyen Yıldırım, Türkiye için internet değişim noktaları ve veri merkezlerinin kurulması gerektiğini söyledi.

Yerli yazılımada dikkat çeken Yıldırım, bu konu ile ilgilide Ar-ge kuruluacağını açıkladı.

binaliyilirimsiber

SAVAŞLAR ARTIK ELEKTRONİK ORTAMDA

Bakan Yıldırım, oluşabilecek bir siber saldırıda 100 Dolarlık bir casus yazılımla milyon dolarlık bir zarar verilebileceğinden bahsetti.Top,tank ve tüfek gibi savunma sistemlerine yapılan yatırımların yanında siber güvenliğede yapılması gerektiğini bu konunun artık “ulusal milli güvenlik meselesi” olduğu mesajını verdi.

yazar hakkında
Süleyman Demirel Üniversitesi 2. Sınıf Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Network, Siber Güvenlik ve Programlama dilleriyle ilgileniyorum. Başta anlamsız gelen kara kutu eve geldiğinde mesleğimi orta okulda okuduğum zamanlarda bir haberde geçen bir siber olaydan etkilenerek alanımı seçerek o günden beri bu konuda araştırmaya ve öğrenmeye devam ediyorum. Şu sıralar Java, Data Struct gibi konularla ilgilensemde genel olarak kalan zamanımı Network öğrenerek ve çeşitli Linux dağıtımlarını deneyerek geçiriyorum.
Bunlar ilgini çekebilir
Siber Güvenlik

850.000'den Fazla Web Sitesi Hala eski TLS 1.0 ve 1.1 Protokollerini Kullanıyor

1 dakikada okunur
Bu aydan itibaren TLS 1.0 ve 1.1 kullanarak HTTPS sitelerine erişimi engelleyecek web tarayıcıları 850.000’den fazla web sitesi (hala) bilinen büyük web…
Siber GüvenlikSiber Saldırılar

Siber Zorbalar için Ünlü Olmanız Gerekmiyor

2 dakikada okunur
Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de dönem dönem ünlü isimlerin özel fotoğraflarının ele geçirildiği ve izinsiz olarak paylaşıldığı olaylara rastlamak mümkün. Kullanıcıların bulut…
Siber Güvenlik

Picus Yeniden Gartner Raporunda Yer Aldı

4 dakikada okunur
“Market Guide for Vulnerability Assessment” raporunda BAS (Breach and Attack Simulation) çözümlerinin zafiyet yönetimi süreçlerinde kritik bir rol oynamaya başladığını vurgulayan Gartner,…
Siber güvenlik dünyasındaki gelişmeleri takip edin.
Verinizi gizli tutuyoruz ve sadece bu servisi imkanlı kılan üçüncü partiler ile paylaşıyoruz. Gizlilik Politikamızı okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.