Siber Uzay'ın Haber Platformu

H4cktimes Youtube Kanalı

Binali Yıldırım’dan MGK’ya Siber Güvenlik Sunumu

0

MGK’da siber güvenlik konuşuldu.Ulaştırma bakanı Yıldırım güvenlik ile ilgili adımlar atılacağını anlattı.Bakan Yıldırım konuşmasında 5 kişinin bile ülkenin sisteminin çökertebileceğini vurguladı.

Ulaştırma,Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım , son dönemlerde gerçekleşen yoğun siber saldırıların ardından Milli Güvenlik Kurulu‘nda siber güvenlik sunumu yaptı.MİT ve TİB gibi ilgili kurumlarında katıldığı konuşmada Türkiye’nin siber güvenlik alanında yapması gerekenlerden bahsetti.Siber Güvenlik Eylem Planı’nın güncelleneceğinide vurgulayan Yıldırım siber güvenlik ile alınması gereken şu adımlardan bahsetti.

Türkiye’nin siber güvenlik altyapısının hala hazır olmadığı ve yetersizliğinden bahsetti.Altyapıya yatırım yapılacağını söyledi. ve böylece saldırıların kolayca püskürtülebileceğini açıkladı.

Yurtiçi verilerinin, yurtdışına gidip tekrar geldiğini ve bununda ülkeye güvenlik açısından zarar verdiğini söyleyen Yıldırım, Türkiye için internet değişim noktaları ve veri merkezlerinin kurulması gerektiğini söyledi.

Yerli yazılımada dikkat çeken Yıldırım, bu konu ile ilgilide Ar-ge kuruluacağını açıkladı.

binaliyilirimsiber

SAVAŞLAR ARTIK ELEKTRONİK ORTAMDA

Bakan Yıldırım, oluşabilecek bir siber saldırıda 100 Dolarlık bir casus yazılımla milyon dolarlık bir zarar verilebileceğinden bahsetti.Top,tank ve tüfek gibi savunma sistemlerine yapılan yatırımların yanında siber güvenliğede yapılması gerektiğini bu konunun artık “ulusal milli güvenlik meselesi” olduğu mesajını verdi.

Yorum Bırak

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.