Binali Yıldırım’dan MGK’ya Siber Güvenlik Sunumu

Binali Yıldırım’dan MGK’ya Siber Güvenlik Sunumu
Ocak 29 02:00 2016 Yazıyı Yazdır

MGK’da siber güvenlik konuşuldu.Ulaştırma bakanı Yıldırım güvenlik ile ilgili adımlar atılacağını anlattı.Bakan Yıldırım konuşmasında 5 kişinin bile ülkenin sisteminin çökertebileceğini vurguladı.

Ulaştırma,Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım , son dönemlerde gerçekleşen yoğun siber saldırıların ardından Milli Güvenlik Kurulu‘nda siber güvenlik sunumu yaptı.MİT ve TİB gibi ilgili kurumlarında katıldığı konuşmada Türkiye’nin siber güvenlik alanında yapması gerekenlerden bahsetti.Siber Güvenlik Eylem Planı’nın güncelleneceğinide vurgulayan Yıldırım siber güvenlik ile alınması gereken şu adımlardan bahsetti.

Türkiye’nin siber güvenlik altyapısının hala hazır olmadığı ve yetersizliğinden bahsetti.Altyapıya yatırım yapılacağını söyledi. ve böylece saldırıların kolayca püskürtülebileceğini açıkladı.

Yurtiçi verilerinin, yurtdışına gidip tekrar geldiğini ve bununda ülkeye güvenlik açısından zarar verdiğini söyleyen Yıldırım, Türkiye için internet değişim noktaları ve veri merkezlerinin kurulması gerektiğini söyledi.

Yerli yazılımada dikkat çeken Yıldırım, bu konu ile ilgilide Ar-ge kuruluacağını açıkladı.

binaliyilirimsiber

SAVAŞLAR ARTIK ELEKTRONİK ORTAMDA

Bakan Yıldırım, oluşabilecek bir siber saldırıda 100 Dolarlık bir casus yazılımla milyon dolarlık bir zarar verilebileceğinden bahsetti.Top,tank ve tüfek gibi savunma sistemlerine yapılan yatırımların yanında siber güvenliğede yapılması gerektiğini bu konunun artık “ulusal milli güvenlik meselesi” olduğu mesajını verdi.

daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Hakan Şan
Hakan Şan

Süleyman Demirel Üniversitesi 2. Sınıf Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Network, Siber Güvenlik ve Programlama dilleriyle ilgileniyorum. Başta anlamsız gelen kara kutu eve geldiğinde mesleğimi orta okulda okuduğum zamanlarda bir haberde geçen bir siber olaydan etkilenerek alanımı seçerek o günden beri bu konuda araştırmaya ve öğrenmeye devam ediyorum. Şu sıralar Java, Data Struct gibi konularla ilgilensemde genel olarak kalan zamanımı Network öğrenerek ve çeşitli Linux dağıtımlarını deneyerek geçiriyorum.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.