Cisco OpenDNS’i 635 Milyon Dolara Satın Aldı

Cisco OpenDNS’i 635 Milyon Dolara Satın Aldı
Temmuz 01 13:22 2015 Yazıyı Yazdır

Ağ ve Güvenlik tabanlı yazılım ve donanım ürünleriyle tanınan teknoloji devlerinden Cisco, OpenDNS firmasını 635 milyon dolara satın aldığını duyurdu.

Bildiğiniz üzere OpenDNS, normal servis sağlayıcınız üzerinden internete çıkarken kullandığınız DNS’den farklı olarak kullanıcılara pek çok erişim kolaylığı sağlamakta. Özellikle son zamanlarda ülkelerin internet üzerinde kontrollerinin yaygınlaştığını hepimiz bilmekteyiz. Büyük küçük pek çok ülke artık iç ve dış internet trafiklerini kontrol etmekteler.

Hal böyle olunca belli kritik dönemlerde devletler ülkelerin servis sağlayıcılarının DNS’lerini kontrol edip, belli yasaklamaları ya da kısıtlamaları yapabilmekteler. Kullanıcılar da bu gibi durumlarda OpenDNS gibi DNS değiştirme yöntemlerini tercih ederek engellenen yada kısıtlanan içeriğe ulaşabilmektediler.

Bugün dünyada 2020 yılına kadar OpenDNS kullanan 50 Milyar Cihaz olacağını varsayıp duruma böyle bakarsak ortada dönen verinin büyüklüğünü tahmin etmek için korkunç hesaplar yapmak gerekir.

Cisco’nun boşa kürek çekmeyeceğini de düşünürsek, OpenDNS’i almaları internet trafiğinde de artık Cisco’nun söz sahibi olduğunu gösteriyor bizlere.

Cisc resmi blogunda bu konuya güvenlik temelli yaklaştığından bahsetmiş. OpenDNS’i daha güvenli veri akışı, daha güvenli internet kullanımı şeklinde detaylandıracaklarını belirtmişler. OpenDNS ilerleyen günlerde Cisco tarafından geliştirilip, daha güvenli şekilde karşımızda olacaktır diye düşünüyorum.

 

daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Onur Oktay
Onur Oktay

| Cyber Security Consultant | Ethical Hacker | Microsoft Certified Trainer | Microsoft Certified System Engineer | Cisco Certified Network Professional | Log Management | SIEM | IS027001, 5651 | Threat Intelligence

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.