DARPA, ABD Ordusu için Ultra Güvenli Mesajlaşma Uygulaması Yapmak İstiyor

DARPA, ABD Ordusu için Ultra Güvenli Mesajlaşma Uygulaması Yapmak İstiyor
Nisan 25 14:05 2016 Yazıyı Yazdır

Geçen ay, DARPA (The Defense Advanced Research Projects Agency – Defansif İleri Araştırma Projeleri Ajansı)Improv” adlı bir proje başlattı. Proje kapsamında hackerların basit ev aletlerinin ölümcül silahlara dönüştürmeleri istenildi.

Şuan DARPA, ABD ordusu için özel sektörde a hacker-proof (hacker geçirmez) “secure messaging and transaction platform (güvenli mesajlaşma ve işlem platformu)” geliştirecek kişilere çağırıda bulunuyor.

DARPA, araştırmacılardan bir güvenli mesajlaşma ve işlem platformunu oluşturmalarını ve bu platformun internet tarayıcısı yada bağımsız yerli uygulamalarla erişilebilir olmasını istiyor.

Basit bir deyişle, DARPA’nın güvenli mesajlaşma servisini oluşturmada amacı sadece standart şifreleme ve güvenlik mekanizmalarının diğer güvenli mesajlaşma uygulamalarınca kullanılması değildir. Örneğin; Signal, Ricochet yada Whatsapp gibi fakat ayrıca güvenli desantralize protokolü aracılığıyla Blockchain’dan siber saldırılara engel olma ve gözetleme ile iletişim kurmaktır.

Güvenli mesajlaşma uygulaması 3 aşamada geliştirilecektir:

1) Şifreleme protokolleri ve donanım opsiyonları ile var olan desantralize blockchain platform ve deneme gibi bir model oluşturma
2) Geliştir ve test et “çalışma prototipi”
3) Tam ölçekli platformun uygulamasını ticaretleştirme

İlk turda, DARPA ödül olarak başarılı başvuru sahiplerine yıllık $150,000 verecektir. Daha sonraki aşamada bir aday başarılı olursa ikinci aşama için ödül iki yıl için tam $1 Milyon olacaktır.

Final ve üçüncü aşamada seçilen adaylar federal hükümetin herhangi bir fon almadan ticarileştirme ve platformlarının tam ölçekli uygulaması sürdürmesidir.

Başvurular resmi olarak 23 Mayıs 2016’da açılacak ve 22 Haziran 2016’da kapanacaktır.

daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Hacı Emre Dasgin
Hacı Emre Dasgin

1995 İstanbul doğumluyum. Lise yıllarında tutulduğum bu bilişim aşkıyla kendimi Litvanya-Vilnius Gediminas Teknik Üniversitesinde Bilişim mühendisliği okurken buldum. Bir çok programlama dili öğrendim ama ilgimi daha çok java ve web uğraşları çekti. Tabi ki hepsinden önce gelen bilgi güvenliği ve hacking dünyası benim en büyük ilgi alanım, bu yüzden h4cktimes gibi önemli bir platform da gönüllü yazarlık yapmaktayım.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.