Siber Uzay'ın Haber Platformu

H4cktimes Youtube Kanalı

Deloitte’in müşterilerine ait hassas veriler sızdırıldı

0

Son dönemde, dünyaca ünlü firmaların veri sızıntılarıyla ilgili problemlerinin ardı arkası kesilmiyor. Dünyanın en büyük firmalarından Deloitte da bir başka siber saldırı kurbanı. Firmaya yapılan saldırı sonucu müşterilere ait e-posta adresleri ve müşterilere ait hassas veriler, saldırganların eline geçmiş durumda.

Deloitte tarafından yapılan açıklamaya göre firmanın e-posta sunucusundaki bir zafiyet sebebiyle saldırı gerçekleşmiş. Araştırmacılar bu saldırıların geçtiğimiz yıl Ekim ya da Kasım ayından beri yapılmakta olduğu üzerinde duruyorlar. Saldırganların firmanın e-posta sunucusuna yaptığı saldırı, sistemde 2FA (iki faktörlü kimlik doğrulama) kullanılmadığı için başarıyla sonuçlanarak, binlerce müşterinin hassas verilerinin ele geçirilmesine sebep olmuş.

Güvenlik araştırmacıları ayrıca, saldırganların sadece e-posta adresleri değil, müşterilere ait kullanıcı adı, parola, IP adresleri ve hatta sağlık bilgilerine kadar pek çok hassas veriye erişmiş olabileceğini düşünüyor. Deloitte tarafından gerçekleştirilen iç denetimler devam ediyor. Yakın zamanda gerçekleşen Equifax hadisesinden sonra Deloitte’e de yapılan bu saldırı da bilgi güvenliğinin ne kadar önemli olduğunu ve firmaların bu konuda gerekli yatırımları yapması gerektiğini vurguluyor.

Yorum Bırak

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.