Deloitte’in müşterilerine ait hassas veriler sızdırıldı

Deloitte’in müşterilerine ait hassas veriler sızdırıldı
Eylül 25 18:57 2017 Yazıyı Yazdır

Son dönemde, dünyaca ünlü firmaların veri sızıntılarıyla ilgili problemlerinin ardı arkası kesilmiyor. Dünyanın en büyük firmalarından Deloitte da bir başka siber saldırı kurbanı. Firmaya yapılan saldırı sonucu müşterilere ait e-posta adresleri ve müşterilere ait hassas veriler, saldırganların eline geçmiş durumda.

Deloitte tarafından yapılan açıklamaya göre firmanın e-posta sunucusundaki bir zafiyet sebebiyle saldırı gerçekleşmiş. Araştırmacılar bu saldırıların geçtiğimiz yıl Ekim ya da Kasım ayından beri yapılmakta olduğu üzerinde duruyorlar. Saldırganların firmanın e-posta sunucusuna yaptığı saldırı, sistemde 2FA (iki faktörlü kimlik doğrulama) kullanılmadığı için başarıyla sonuçlanarak, binlerce müşterinin hassas verilerinin ele geçirilmesine sebep olmuş.

Güvenlik araştırmacıları ayrıca, saldırganların sadece e-posta adresleri değil, müşterilere ait kullanıcı adı, parola, IP adresleri ve hatta sağlık bilgilerine kadar pek çok hassas veriye erişmiş olabileceğini düşünüyor. Deloitte tarafından gerçekleştirilen iç denetimler devam ediyor. Yakın zamanda gerçekleşen Equifax hadisesinden sonra Deloitte’e de yapılan bu saldırı da bilgi güvenliğinin ne kadar önemli olduğunu ve firmaların bu konuda gerekli yatırımları yapması gerektiğini vurguluyor.

daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Atalay Keleştemur
Atalay Keleştemur

Atalay Keleştemur, siber istihbarat analisti ve PHP güvenlik uzmanı olarak görev yapmaktadır. Linux ve özgür yazılım gönüllüsüdür. Çeşitli kurumlarda sistem yöneticisi ve yazılım geliştiricisi olarak çalışmıştır. Siber İstihbarat isimli kitabın yazarıdır.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.