Dünyaca ünlü hacker Adrian Lamo hayatını kaybetti

Dünyaca ünlü hacker Adrian Lamo hayatını kaybetti
Mart 16 19:29 2018 Yazıyı Yazdır

Dünyaca ünlü hacker Adrian Lamo, 37 yaşında hayata veda etti. Adrian’ın babası Mario bugün Facebook grubu üzerinden konuya ilişkin bir paylaşımda bulundu “Büyük bir üzüntü ve kırık kalple Adrian’ın öldüğünü arkadaşları ve tanıdıklarına bildirmem gerek. Parlak bir zeka ve merhamet dolu bir ruh gitti, o benim sevgili oğlumdu”

Bir başka aile üyesi Andres de Adrian‘ın ölümüne ilişkin bir başka gönderi paylaştı. Şüpheli ölümü araştıran memur Sedgwick County de Lamo‘nun öldüğünü onayladı; ancak konuya ilişkin herhangi bir ayrıntı vermedi. Lamo’nun nasıl öldüğüne dair henüz bir açıklama bulunmuyor. Bir komşusu, cesede baktığında bir süredir ölmüş olduğunun anlaşıldığına ilişkin yorumlarda bulunmuş.

Kolombiya asıllı ABD’li hacker, 2000’li yılların başlarında The New York Times, Microsoft ve Yahoo gibi büyük isimlerin sistemlerine sızarak ün kazanmıştı. Lamo bunlardan başka, eski bir ABD Silahlı Kuvvetlerine mensup Chelsea Manning’in gizli birçok bilgiyi ele geçirdiğini öğrenmiş ve bunu arkadaşlarıyla birlikte askeri gizli servise bildirmişti. Bu olayın ardından Manning yakalanmış ve 35 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Atalay Keleştemur
Atalay Keleştemur

Atalay Keleştemur, siber istihbarat analisti ve PHP güvenlik uzmanı olarak görev yapmaktadır. Linux ve özgür yazılım gönüllüsüdür. Çeşitli kurumlarda sistem yöneticisi ve yazılım geliştiricisi olarak çalışmıştır. Siber İstihbarat isimli kitabın yazarıdır.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

1 Yorum

  1. Mrs. Khan
    Mart 19, 18:24 #1 Mrs. Khan

    Erken gitmiş..

    Reply to this comment

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.