Facebook CTF Platformunun Kaynak Kodlarını Yayınladı

Facebook CTF Platformunun Kaynak Kodlarını Yayınladı
Mayıs 11 18:34 2016 Yazıyı Yazdır

Hacking, onlarca yıldır olduğu gibi bugün de teknoloji tutkunlarının en çok ilgilendiği alanlardan biri. Bugüne kadar pek çok hacking olayı olmuş, ancak bunların bir kısmı haberlere çıkmıştı. Bugüne kadar gerçekleşmiş olan sansasyonel hacking saldırılarının en büyük sebebi, saldırının etki alanının büyüklüğü ya da hacker’ların hapse gitmesi oldu. Dolayısıyla hacking, her zaman olduğu gibi şimdi de bir suç…

Peki ya hapse gitme riski olmadan bir bilgisayar, ağ ya da web sitesini hacklemek ister misiniz? Cevabınız evetse Facebook‘un açık kaynak Capture The Flag (CTF) platformu kullanarak siber güvenlik ve güvenli kod alıştırmaları yapabilirsiniz.

Capture the Flag hacking yarışmaları bugüne kadar çeşitli siber güvenlik etkinlikleri ve konferanslarda düzenlendi. Bu yarışmalar sayesinde genellikle yarışmacılar bir sisteme saldırır ve ardından da diğer saldırganlara karşı hedefi korurlar.

Facebook da diğer birçok kurumda olduğu gibi oyunlaştırmanın farkına varmış durumda. Dolayısıyla da siber güvenlik ve hacking ile ilgili oyunlaştırmalar yaparak, hem kullanıcıların ilgisini bu konular üzerinde topluyor, hem de karşılaşabileceği olası tehditlere karşı önceden gerekli önlemleri alabiliyor. Ayrıca Facebook, CTF platformunun kaynak kodlarını da yayınladı. Eğer siz de siber güvenlik ile ilgileniyorsanız, Facebook’un CTF platformunu inceleyebilirsiniz.

daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Atalay Keleştemur
Atalay Keleştemur

Atalay Keleştemur, siber istihbarat analisti ve PHP güvenlik uzmanı olarak görev yapmaktadır. Linux ve özgür yazılım gönüllüsüdür. Çeşitli kurumlarda sistem yöneticisi ve yazılım geliştiricisi olarak çalışmıştır. Siber İstihbarat isimli kitabın yazarıdır.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.