FBI Rus Hacker’ı Arıyor, Ödül $3 Million

FBI Rus Hacker’ı Arıyor, Ödül $3 Million
Şubat 25 07:29 2015 Yazıyı Yazdır

ABD Adalet Bakanlığı GameOver ZeuS Botnet‘i geliştiren siber suç çetesi liderinin tutuklanacağını ve mahkum iade edilmesini teşviken 3 milyon dolar ödül olduğunu açıkladı.

Gameover ZeuS botnet Microsoft ve Windows bilgisayarlardan online bankacılık siteleri şifrelerini elde etmişti.

Yetkililer botnet bağlantılı olarak çeşitli suçlamalardan sanık Evgeniy Mihayloviç Bogachev için ödül sunduğunu açıkladı. Yetkililer botnet yazılımının 1 milyondan fazla bilgisayara bulaştığını ve 100 milyon dolar çalındığını söyledi.

Başsavcı Yardımcısı Leslie Caldwell açıklamasında “Biz önemli ölçüde GameOver ZeuS ve Cryptolocker yazılımını araştırdık ve internete süren kişiyinin Bogachev olduğunu bulduk fakat kendisi teslim olmadı.” dedi.

Yetkililere Rusya’daki Bogachev’in yeri tespit edilemedi ve FBI’ın en çok aranan siber suçlar listesine girdi.
Gameover ZeuS ve Cryptolocker geçen yılki 1 milyon bilgisayara bir hafta içinde yayıldı, Cryptowall olarak bilinen bir Cryptolocker sahte bağlantılar(link) ile spam bir vurgunla güvenlik firması olan Dell ve SecureWorks tarafından yayınlanan son raporunda, fidye virüs(ransomware) yazılımı ile bulaştığı sonuçlandı.

 

daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Okan Daştan
Okan Daştan

2010 da tanıştığım bir bilişim sitesinin peşine takılarak deepweb ile uğraştım. Birkaç yıl sonra Bug Res. alanında yoğunlaştım. Bug Res. çalışmalarımda Avea port, Facebook csrf, Twitter xss, Tumblr csrf, Ask.fm csrf, Samsung xss/csrf ve bir çok sitenin zaafiyetlerini keşfedip etik olarak bildirdim. Bagın bugun un yanı sıra Adli bilişim, Siber İstihbarat, Dijital İstihbarat, Python ve Java bünyesinde projeler geliştirmekteyim.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.