Siber Güvenlik

FBI Rus Hacker’ı Arıyor, Ödül $3 Million

1 dakikada okunur

ABD Adalet Bakanlığı GameOver ZeuS Botnet‘i geliştiren siber suç çetesi liderinin tutuklanacağını ve mahkum iade edilmesini teşviken 3 milyon dolar ödül olduğunu açıkladı.

Gameover ZeuS botnet Microsoft ve Windows bilgisayarlardan online bankacılık siteleri şifrelerini elde etmişti.

Yetkililer botnet bağlantılı olarak çeşitli suçlamalardan sanık Evgeniy Mihayloviç Bogachev için ödül sunduğunu açıkladı. Yetkililer botnet yazılımının 1 milyondan fazla bilgisayara bulaştığını ve 100 milyon dolar çalındığını söyledi.

Başsavcı Yardımcısı Leslie Caldwell açıklamasında “Biz önemli ölçüde GameOver ZeuS ve Cryptolocker yazılımını araştırdık ve internete süren kişiyinin Bogachev olduğunu bulduk fakat kendisi teslim olmadı.” dedi.

Yetkililere Rusya’daki Bogachev’in yeri tespit edilemedi ve FBI’ın en çok aranan siber suçlar listesine girdi.
Gameover ZeuS ve Cryptolocker geçen yılki 1 milyon bilgisayara bir hafta içinde yayıldı, Cryptowall olarak bilinen bir Cryptolocker sahte bağlantılar(link) ile spam bir vurgunla güvenlik firması olan Dell ve SecureWorks tarafından yayınlanan son raporunda, fidye virüs(ransomware) yazılımı ile bulaştığı sonuçlandı.

 

yazar hakkında
2010 da tanıştığım bir bilişim sitesinin peşine takılarak deepweb ile uğraştım. Birkaç yıl sonra Bug Res. alanında yoğunlaştım. Bug Res. çalışmalarımda Avea port, Facebook csrf, Twitter xss, Tumblr csrf, Ask.fm csrf, Samsung xss/csrf ve bir çok sitenin zaafiyetlerini keşfedip etik olarak bildirdim. Bagın bugun un yanı sıra Adli bilişim, Siber İstihbarat, Dijital İstihbarat, Python ve Java bünyesinde projeler geliştirmekteyim.
Bunlar ilgini çekebilir
Siber Güvenlik

Oltalama Saldırılarından Korunmak için Çalışanlarınızın Bilmesi Gereken 12 Şey

7 dakikada okunur
Oltalama (phishing) saldırıları, bireyler ve kurumlar için büyük bir risk oluşturan yaygın bir sorundur. Dünyaca ünlü; BT, finans, İK, müşteri hizmetleri ve…
Siber Güvenlik

Veri Kurtarma Hakkında Doğru Bilinen 5 Yanlış

3 dakikada okunur
CİHAZLARIN BOZULMASINA VE VERİ KAYIPLARINA NEDEN OLAN YANLIŞLAR! 2012 yılından beri %400 artış gösteren veri kaybı hacmi ve her hafta yüz binlerce…
Siber Güvenlik

Pandemi Döneminde Siber Güvenliğin Can Simidi Çok Faktörlü Koruma ve DLP Oldu

3 dakikada okunur
Siber güvenlik kuruluşu ESET, Türkiye’de yılın ilk beş ayında şirketlerdeki siber güvenlik eğilimlerini mercek altına aldı. Pandemi döneminin de dahil olduğu bu…
Siber güvenlik dünyasındaki gelişmeleri takip edin.
Verinizi gizli tutuyoruz ve sadece bu servisi imkanlı kılan üçüncü partiler ile paylaşıyoruz. Gizlilik Politikamızı okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.