Siber Uzay'ın Haber Platformu

H4cktimes Youtube Kanalı

Fransa Assange ve Snowden’a Sığınma Yolunu mu Açıyor?

0

Merhabalar,

Fransa, Julian Assange ve Edward Snowden‘a geçici vatandaşlık verip, jest yapacak şeklinde bir haber okudum ve konunun nereden nereye geldiğini dilim döndüğünce sizlerle paylaşmak istedim.

Birisi National Security Agency (NSA) casusu olarak bilinen Snowden, diğeri ise küçüklüğünden beri başı Hacking dünyasında yaptıklarıyla belada olan efsane adam Julian Assange. Özellikle Amerika’nın Dünya politikalarını ve bir nevi iç dünyasındaki pislikleri ortaya döken kahramanlarımız, biliyorsunuz ki eğer Amerika’ya iade edilirlerse Amerikan yasalarına göre casusluk faaliyetleri kapsamında hapis cezasına çarptırılarak ömür boyu mahkum edilecekler.

Assange Wikileaks‘teki belgeler ve toplumsal düzeni karıştırmaktan, Snowden ise ülkenin gizli bilgi ve belgeleri ifşa etmekten Amerikan yasalarına göre suç işlediler. Snowden Rusya’da, Assange ise Londra’nın Ekvador büyükelçiliğinde sığınmacı olarak geçici olarak ikamet etmektedir.

Hikaye böyleyken gündemi değiştiren olay Wikileaks belgelerinden geldi. Son Wikileaks belgelerine göre Amerika, NSA aracılığıyla tüm Dünya liderlerini ve ülkelerini dinlediği gibi Fransa liderini de dinledi. Üstelik bu olay yeni değil 2006 yılından 2012 yılına kadar, Fransa başbakanı, devlet bakanları dahil pek çok lideri aktif olarak dinlendiği ortaya çıktı.

Olaya Fransa sert tepki gösterdi. Amerikan elçisini dışişlerine çağırdılar ve durumu açıklamalarını söylediler. Aynı şekilde Amerika’daki Fransız elçisi de kırmızı kodla Fransa’ya çekildi. Ülkeler arasında buna aslında Diplomatik Kriz deniliyor.

Fransız televizyon kanalı BFMTV‘nin haberine göre, Fransa Savunma Bakanlığı olayı ciddi bir tehlike ve Fransa’nın ulusal güvenliğini tehdit olarak algılıyor. Amerika’nın bu yaptığına karşılık olarak ise Julian Assange ve Edward Snowden’a mektup gönderip, geçici olarak vatandaşlık verip Fransa’da ikamet etmelerini teklif edecekler şeklinde bir iddiası var bu televizyon kanalının.

Fransızlar tarih boyunca değişik zamanlarda değişik politikalar izlemişlerdir. Amerika’nın bu yaptığına karşı Snowden ve Assange’a geçici sığınma yolunu açar ve kahramanlarımızı koruma altına alırlarsa, Amerika’ya karşı ciddi bir tepki göstermiş olacaklar.

Savunma Bakanlığı olayı şekillendirmiş ancak tabi ki son kararı Fransa Başbakanı François Hollande verecek. Amerikan Başkanı Barrack Obama ile gayet samimi ilişkileri olan Hollande, olayı Savunma Bakanlığı gibi ulusal tehdit ve tepki verilesi bir şey olarak görürse bu Amerika’ya tepki için Snowden ve Assange’a jest yapabilir.

Konu ilerleyen günlerde daha da tartışılır hale gelecektir.

Yorum Bırak

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.