Havelsan’dan SİSATEM

Havelsan’dan SİSATEM
Mart 18 21:36 2016 Yazıyı Yazdır

Ön tanıtımı yapılan Siber Savunma Teknoloji Merkezini (SİSATEM) 23 martta sunulacağı söyleniyor. Merkezdeki tüm yazılımları yerli HAVELSAN tarafından üretilenlerle değiştirilmesine yönelik çalışmalar devam ediyor. Eylül ayından sonra yazılımların tamamının HAVELSAN ürünü olması amaçlanıyor.

HAVELSAN’ın CEO ve Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, büyük ölçüde yatırım aldıklarını ve en önemlisininde insan kaynağı olduğunu söyledi. 40 uzman tarafından yönetilen sistemde yıl sonuna kadar 80 kişinin çalışacağını söyledi. Türkiye’de 150 bin kişilik siber güvenlik uzmanı açığı olduğununda altını çizdi.

Atalay, SİSATEM’in TSE’den belgeli bir test merkezi olacağını söyledi. Kurumları siber saldırılardan korumanın yanında, yazılımlarda ve sistemlerde backdoor gibi güvenlik açıklarınında olup olmadığının tespitilinin yapılacağını vurguluyor.
havelsan2SİSATEM’de AR-GE, simülasyon, analiz, kurumsal destek ve eğitim hizmetleri bölümlerde oluşturuldu. Yapılan saldırıları canlı olarak takip etmek için Cyber Defence Center CDC ‘de tanıtıldı.

HAVELSAN SİSATEM’i kamu kuruluşlarını ve önemli tesisleri korumak için kullanacak. Siber saldırılarda savunmanın saldırıdan önce başladığını vurgulayan Atalay, son zamanlarda en yoğun saldırı tipi olan DDoS gibi hizmetleride durdurmaya yönelik hamleler atılacağını söyledi.
daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Hakan Şan
Hakan Şan

Süleyman Demirel Üniversitesi 2. Sınıf Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Network, Siber Güvenlik ve Programlama dilleriyle ilgileniyorum. Başta anlamsız gelen kara kutu eve geldiğinde mesleğimi orta okulda okuduğum zamanlarda bir haberde geçen bir siber olaydan etkilenerek alanımı seçerek o günden beri bu konuda araştırmaya ve öğrenmeye devam ediyorum. Şu sıralar Java, Data Struct gibi konularla ilgilensemde genel olarak kalan zamanımı Network öğrenerek ve çeşitli Linux dağıtımlarını deneyerek geçiriyorum.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.