İzmir Y.T.E Geleceğin Siber Güvenlik Uzmanlarını Misafir Ediyor

İzmir Y.T.E Geleceğin Siber Güvenlik Uzmanlarını Misafir Ediyor
Nisan 24 13:02 2016 Yazıyı Yazdır

Türkiye’nin Ulusal Siber Güvenlik vizyonunun tamamlanması konusunda en önemli engellerden biri, bu alanda yetişmiş insan kaynağı eksikliğidir. Ülkemizin siber güvenlik konusunda eleman yetiştirme potansiyeli ise sadece %1 seviyesindedir.

BGA Bilgi Güvenliği AKADEMİSİ, “Siber Güvenlik” konusunda kariyer yapmak ve bu konuda uzmanlaşmak isteyen üniversite öğrencilerini İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde yapılacak olan Siber Güvenlik Yaz Kampı’na davet ediyor.

Siber güvenlik alanında teknik çalışmalar yürüten, üretmeyi ve projeler geliştirmeyi hedefleyen BGA, sosyal sorumluluk projesi olarak devam ettirdiği siber güvenlik kamplarının 7.sini İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü iş birliği ile hayata geçirecek.

Bu alandaki ihtiyacını karşılamak, sektöre deneyimli ve uzman personeller yetiştirmek amacı ile yapılan siber güvenlik kamplarına katılmaya hak kazanan öğrencilerin kamp yerine ulaşım haricindeki tüm masrafları BGA ve sponsor firmalar tarafından karşılanacaktır.

Siber Güvenlik Yaz Kampı’na başvuru yapan öğrenciler arasında, temel bilgisayar bilgisini tespit etmek amacıyla 26 Haziran 2016 tarihinde yeterlilik sınavı yapılacaktır. Yapılacak olan yeterlilik sınav sonucunda 25(*) kişi Siber Güvenlik Kış Kampı’nın katılımcısı olarak belirlenecektir.

Yeterlilik sınavında TCP/IP referans modeli, temel ağ güvenliği, Windows ve Linux işletim sistemlerinin genel çalışma yapısı konuları ile ilgili katılanların bilgi düzeyini ve araştırma yeteneklerini ölçmeye yönelik sorular bulunacaktır.

Siber Güvenlik Kampı’na katılacak olan öğrenciler BGA’nın tecrübeli eğitmenleri ve sektörün önde gelen siber güvenlik uzmanlarından 7 gün süreyle özel eğitim alma fırsatı yakalayacaklar.

Hacking, zafiyet tarama, zararlı yazılım analizi, mobil güvenlik, DDoS  saldırılarına karşı doğru savunma gibi birçok konuda eğitim alacak olan Siber Güvenlik Kampı öğrencileri eğlenceli CTF yarışmaları sayesinde takım çalışması yeteneklerinin artırılması ve öğrenmiş oldukları bilgileri pekiştirmesi sağlanacaktır.

Öğrencilerimiz teorik eğitimler alırken, pratik eğitimlerle de sanal sistemler üzerinde hacking becerilerini geliştirecekler.

Katılıma hak kazanan öğrenciler bilgi güvenliği alanında deneyim sahibi akademisyenler, kamu ve özel sektör yöneticileri ile de bir araya gelerek bu alanındaki kariyer fırsatları konusunda bilgi sahibi olabilecekler.

BGA Bilgi Güvenliği Akademisi Yönetici Ortağı Ozan Uçar “Gerçekleştirmiş olduğumuz Siber Güvenlik Kamp’larına  bugüne kadar 20.000’den fazla başvuru yapıldı. Bu başvurularda ise 200’den fazla öğrenci Siber Güvenlik uzmanlarımız tarafından yetiştirildi ve sektöre kazandırıldı” açıklamasını yaptı.

Uçar, “Gerçekleştirdiğimiz Siber Güvenlik Kampları katılımcılarının %40’ı 2011 yılında, %50’si 2012 yılında, %65’i 2013 yılında, %70’i 2014 yılında ve %75’i 2015 yılında  Bilgi Güvenliği sektöründe çalışmaya başlayarak kariyer fırsatı yakaladığına” dikkat çekti.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da düzenlenecek olan 2016 Siber Güvenlik Yaz Kampı’na üniversitelerin Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans veya Doktora programlarında öğrenimleri devam eden kişiler kabul edilecektir.

Siber Güvenlik Yaz Kampı başvuruları 5 Nisan 2016 – 5 Haziran 2016  tarihleri arasında alınacak.  Bu tarihten sonra gerçekleştirilecek online sınav (yeterlilik sınavı) ile Siber Güvenlik Yaz Kampı katılımcıları belirlenecektir.

Katılmaya hak kazanan öğrencilerin konaklama, yeme, içme, eğitim ve diğer giderleri BGA ve sponsor firmalar tarafından karşılanacak.

Daha fazla bilgi, başvuru ve diğer sorularınız için www.siberkamp.org adresini ziyaret edebilir, eğitmen ve destekleyen firmalar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Başvuru: www.siberkamp.org/p/basvuru.html

(*) Kontenjan katılım durumuna göre kesinlik kazanacaktır.
(*) Kamp yerine ulaşım masrafları öğrencilere aittir.

daha fazla yazı

Yazar Hakkında

İsmail Saygılı
İsmail Saygılı

1998 yılında bilgisayarla tanışan İsmail Saygılı, 2000 yılından bu yana aktif olarak siber dünyada rol almaktadır. 2010 yılına kadar ki süreçte Black Hat tarafında kendisini geliştirmiştir. Üniversite eğitimini uçak teknolojisi üzerine alan Saygılı, 2010 yılından sonra profesyonel olarak siber güvenlik sektöründe çalışmakta ve bu konuda çeşitli eğitimler de vererek sektöre aranılan personeller kazandırmaktadır. Ayrıca kendi blogunda kişisel bilgi ve tecrübelerini makaleler yazarak okuyucularına aktarıyor.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.