Kaspersky Lab ve Avrupa Konseyi, internette insan haklarını korumak için işbirliği yapıyor

Kaspersky Lab ve Avrupa Konseyi, internette insan haklarını korumak için işbirliği yapıyor
Kasım 10 07:42 2017 Yazıyı Yazdır

Raporlara göre dünya nüfusunun %50’si internet’e bağlı ve bu sayı her yıl artıyor. Çok sayıda insanın hayatında önemli bir rolü olan internet dünyasının, insan haklarının korunduğu bir yer olması gerekli. Ancak ne yazık ki genellikle bunun tersi yaşanıyor. Bu durumu değiştirmeyi amaçlayan Avrupa Konseyi, aralarında Kaspersky Lab‘in de yer aldığı dünyanın önde gelen bir grup teknoloji şirketiyle bir anlaşma imzalayarak, açık ve güvenli interneti desteklemek için ortak taahhütte bulundu.

Dünya Demokrasi Forumu’nun ilk gününde Strasbourg’ta düzenlenen törende, Kaspersky Lab Halka İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Anton Shingarev ve Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjørn Jagland, internette insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğünü yaymak için hazırlanan anlaşmayı imzaladı.

Kaspersky Lab’in yanı sıra, önde gelen yedi teknoloji şirketinin yetkilileri de anlaşmayı imzaladı. Anlaşmayı imzalayan diğer şirketler Apple, Deutsche Telekom, Facebook, Google, Microsoft, Orange ve Telefónica oldu. Dünyanın en büyük teknoloji derneklerinden altısı da anlaşmaya destek verdi. Bu dernekler arasında Computer & Communications Industry Association (CCIA), DIGITALEUROPE, European Digital SME Alliance, European Telecommunications Network Operators’ Association (ETNO), GSMA ve çok sayıda paydaşa sahip Global Network Initiative (GNI) yer aldı.

Ortaklık anlaşması, internette insan haklarının korunmasını sağlamayı ve demokratik bir ortam oluşturmayı hedefleyen 2016-2019 Avrupa Konseyi İnternet Yönetimi Stratejisi bünyesindeki öncelikli projeler arasında yer alıyor. İleride başka iş ortaklarıyla birlikte çalışmaya da açık olan grup, belirtilen hedeflere ulaşmak için birçok kritik alanda birlikte çalışmaya karar verdi. İşbirliği yapılacak konulardan bazıları şunlar:

  • Çocukları cinsel istismara ve tacize karşı koruma
  • İnternette ifade özgürlüğü
  • Gizliliği ve kişisel verileri koruma hakkı
  • Demokratik vatandaşlık için eğitim
  • İnternette cinsiyet eşitliği
  • Siber suç ve terörizme karşı koyma
  • Kültür ve dijitalleşme

Anton Shingarev, “İnternet hepimizin, her gün giriş yaptığı eşsiz bir yer. İnternette haberleri ve sosyal medyayı takip ediyor, tatillerimizi planlıyor, alışveriş ve bankacılık işlemleri yapıyoruz. Bunları yaparken her gün arkamızda dev bir dijital iz bırakıyoruz. Bu eşsiz yer ciddi bir tehdit altında. Siber suçlular açıklar bulup suistimal etmeye çalışıyor, terörist örgütler yeni üyeler bulmak için kullanıyor ve devletler de interneti belirli kurallar içine sokmakla uğraşıyorlar. Avrupa Konseyi ve etkili kurumlardan oluşan bu grupla, interneti güvenli hale getirmek ve herkesin dijital hayatını eksiksiz yaşamaya devam etmesini sağlamak için işbirliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz” şeklinde konuştu.

daha fazla yazı

Yazar Hakkında

İsmail Saygılı
İsmail Saygılı

1998 yılında bilgisayarla tanışan İsmail Saygılı, 2000 yılından bu yana aktif olarak siber dünyada rol almaktadır. 2010 yılına kadar ki süreçte Black Hat tarafında kendisini geliştirmiştir. Üniversite eğitimini uçak teknolojisi üzerine alan Saygılı, 2010 yılından sonra profesyonel olarak siber güvenlik sektöründe çalışmakta ve bu konuda çeşitli eğitimler de vererek sektöre aranılan personeller kazandırmaktadır. Ayrıca kendi blogunda kişisel bilgi ve tecrübelerini makaleler yazarak okuyucularına aktarıyor.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.