Siber GüvenlikSiber İstihbarat

Kaspersky ürünleri ABD devlet kurumlarından kaldırılabilir

1 dakikada okunur

Kaspersky Lab, son dönemde ABD ile sorun yaşamaya başlamış gibi görünüyor. Firma ilk olarak Microsoft’a karşı rekabet ihlali davası açmıştı. Ancak diğer taraftan Senato İstihbarat Komisyonu’nun hedefi olmaktan da çıkamadı. Komisyon, Kaspersky Lab’ın Rusya ile olan ilişkileri sebebiyle, ürünlerinin masaya yatırılması gerektiği konusunda görüş birliğine varmış durumda. Diğer taraftan adı geçen ürünlerin, ABD Savunma Bakanlığı’ndan da kaldırılması gündemde.

Kaspersky Lab, uluslararası araştırma birimleri olan ve ABD’de büyük bir pazar payına sahip güvenlik uygulamaları geliştiren önemli bir firma. Firmanın geliştirmiş olduğu ürünler federal ve eyaletlere bağlı kamu kurumlarında uzun bir süredir kullanılmakta. Ancak kanun yapıcıların, firmanın CEO’su Eugene Kaspersky’ye karşı şüphelerinin artmasıyla birlikte, firmanın ürünlerinden ziyade Rusya ile olan ilişkileri gündemi meşgul etmeye başladı. Eugene Kaspersky, KGB’nin arka bahçesi olarak adlandırılabilen bir okulda öğrenim görmüş ve Rus askeri istihbarat birimlerinde görev almış. Ayrıca hala Rus hükümeti ve istihbarat servisleriyle yakın ilişkileri olduğu da ifade ediliyor.

Kendisine ve firmasına karşı yöneltilen bu suçlamalara karşı ise Kaspersky, ürünlerine ait kaynak kodların ABD yetkili makamlarına sunmayı öneriyor. Bu sayede ürünlerin herhangi bir istihbari faaliyette bulunmadığı, dolayısıyla Rus hükümetine karşı herhangi bir bilgi paylaşılmadığını ispatlamayı hedefliyor. Kaspersky, FBI başta olmak üzere birçok kolluk kuvveti ve gizli servis için siber güvenlik çözümleri sunuyor. Ancak görünen o ki firmanın, ABD’deki ilgili kurumlarla olan yakın ilişkisi kısa bir süre sonra son bulacak.

Firma çalışanlarının bir kısmının Rus gizli servislerinde çalıştığı, bu sebeple yazılım içinde arkakapı vb. bulunmasa dahi elde edilen birçok verinin, Rus hükümetiyle paylaşıldığını iddia eden ABD’li makamlar, Kaspersky’nin bu teklifine nasıl bir yanıt verecek bilinmez ama senatonun bugüne kadar benzer konularda kesin tavır sergilediğini söylemek mümkün.

yazar hakkında
Atalay Keleştemur, siber istihbarat analisti ve PHP güvenlik uzmanı olarak görev yapmaktadır. Linux ve özgür yazılım gönüllüsüdür. Çeşitli kurumlarda sistem yöneticisi ve yazılım geliştiricisi olarak çalışmıştır. Siber İstihbarat isimli kitabın yazarıdır.
Bunlar ilgini çekebilir
Nasıl Yapılır?Siber İstihbarat

Spyse Üzerinden İstihbarat Toplama

4 dakikada okunur
İster bir bankayı soyuyor, ister bir depoya giriyor ya da bir sızma testi yapıyor olun, hazırlık ilk adımınız olacaktır. Saldırganların ilk adımı…
Siber Güvenlik

ESET'ten Ücretsiz Siber Güvenlik Eğitimi

1 dakikada okunur
Geçirdiğimiz bu süreç içerisinde fark ettiğiniz gibi uzaktan çalışma, işinize ve çalışanlarınıza operasyonel esneklik sağlıyor. Ancak bildiğiniz gibi, bazı zorlukları da var;…
Siber Güvenlik

Oltalama Saldırılarından Korunmak için Çalışanlarınızın Bilmesi Gereken 12 Şey

7 dakikada okunur
Oltalama (phishing) saldırıları, bireyler ve kurumlar için büyük bir risk oluşturan yaygın bir sorundur. Dünyaca ünlü; BT, finans, İK, müşteri hizmetleri ve…
Siber güvenlik dünyasındaki gelişmeleri takip edin.
Verinizi gizli tutuyoruz ve sadece bu servisi imkanlı kılan üçüncü partiler ile paylaşıyoruz. Gizlilik Politikamızı okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.