Kaspersky ürünleri ABD devlet kurumlarından kaldırılabilir

Kaspersky ürünleri ABD devlet kurumlarından kaldırılabilir
Temmuz 03 05:28 2017 Yazıyı Yazdır

Kaspersky Lab, son dönemde ABD ile sorun yaşamaya başlamış gibi görünüyor. Firma ilk olarak Microsoft’a karşı rekabet ihlali davası açmıştı. Ancak diğer taraftan Senato İstihbarat Komisyonu’nun hedefi olmaktan da çıkamadı. Komisyon, Kaspersky Lab’ın Rusya ile olan ilişkileri sebebiyle, ürünlerinin masaya yatırılması gerektiği konusunda görüş birliğine varmış durumda. Diğer taraftan adı geçen ürünlerin, ABD Savunma Bakanlığı’ndan da kaldırılması gündemde.

Kaspersky Lab, uluslararası araştırma birimleri olan ve ABD’de büyük bir pazar payına sahip güvenlik uygulamaları geliştiren önemli bir firma. Firmanın geliştirmiş olduğu ürünler federal ve eyaletlere bağlı kamu kurumlarında uzun bir süredir kullanılmakta. Ancak kanun yapıcıların, firmanın CEO’su Eugene Kaspersky’ye karşı şüphelerinin artmasıyla birlikte, firmanın ürünlerinden ziyade Rusya ile olan ilişkileri gündemi meşgul etmeye başladı. Eugene Kaspersky, KGB’nin arka bahçesi olarak adlandırılabilen bir okulda öğrenim görmüş ve Rus askeri istihbarat birimlerinde görev almış. Ayrıca hala Rus hükümeti ve istihbarat servisleriyle yakın ilişkileri olduğu da ifade ediliyor.

Kendisine ve firmasına karşı yöneltilen bu suçlamalara karşı ise Kaspersky, ürünlerine ait kaynak kodların ABD yetkili makamlarına sunmayı öneriyor. Bu sayede ürünlerin herhangi bir istihbari faaliyette bulunmadığı, dolayısıyla Rus hükümetine karşı herhangi bir bilgi paylaşılmadığını ispatlamayı hedefliyor. Kaspersky, FBI başta olmak üzere birçok kolluk kuvveti ve gizli servis için siber güvenlik çözümleri sunuyor. Ancak görünen o ki firmanın, ABD’deki ilgili kurumlarla olan yakın ilişkisi kısa bir süre sonra son bulacak.

Firma çalışanlarının bir kısmının Rus gizli servislerinde çalıştığı, bu sebeple yazılım içinde arkakapı vb. bulunmasa dahi elde edilen birçok verinin, Rus hükümetiyle paylaşıldığını iddia eden ABD’li makamlar, Kaspersky’nin bu teklifine nasıl bir yanıt verecek bilinmez ama senatonun bugüne kadar benzer konularda kesin tavır sergilediğini söylemek mümkün.

daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Atalay Keleştemur
Atalay Keleştemur

Atalay Keleştemur, siber istihbarat analisti ve PHP güvenlik uzmanı olarak görev yapmaktadır. Linux ve özgür yazılım gönüllüsüdür. Çeşitli kurumlarda sistem yöneticisi ve yazılım geliştiricisi olarak çalışmıştır. Siber İstihbarat isimli kitabın yazarıdır.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.