Siber Uzay'ın Haber Platformu

H4cktimes Youtube Kanalı

Katar’ı hedef alan siber saldırılar gün yüzüne çıkıyor

0

Son birkaç gündür Katar ile ilgili gelişmeler devam ederken, bir yandan da siber uzayda adı geçen ülkeye saldırılar devam ediyor. 5 Haziran 2017 tarihinde başlayan kriz, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Mısır ve Maldivler öncülüğündeki ülkelerin ticaret ve turizm ambargosu koymasıyla yükselişe geçti.

Bu gelişmeler devam ederken, Katar Resmi Haber Ajansı (QNA) internet sitesi ve sosyal medya hesapları siber saldırıya uğradı. Konuyla ilgili ABD gizli servisi FBI da dahil olmak üzere birçok kurum araştırma başlattı. FBI’ın yayınladığı rapora göre saldırı Rus hackerlar tarafından yapılmış. İstihbarat raporları ayrıca, ABD’de gerçekleşen ve Trump’ın kazandığı seçimlerde de yine Rus hackerların parmağının olduğunu iddia ediyor.

CNN’de yayınlanan bir habere göreyse, ABD’li yetkililer, tüm bu olanlardan Rus hükümetinin de haberdar olduğunu, yönlendirmeleri de informal bir şekilde gerçekleştirdiklerini savunuyor. Diğer taraftan Katar İçişleri Bakanlığı da saldırıyı kimlerin düzenlediğini tespit ettiklerini, ancak konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmayacaklarını duyurdu.

QNA, daha önce de saldırıya uğramış, 23 Mayıs gecesi Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani’ye atfedilen “ABD’ye karşı ve İran’ın destekleyici” açıklamalar yayınlanmıştı. Bir süre hızla yayılan haberin, daha sonra sahte olduğu ortaya çıktı. Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani ise 25 Mayıs’ta bir basın toplantısı düzenlemiş ve konuyla ilgili soruşturmanın devam ettiğini, ülkesine karşı büyük bir kampanya başlatıldığını, konuyla ilgili gerekli önlemlerin alındığını ifade etmişti.

Bakanlık açıklamalarının ardından Körfez ülkelerinden herhangi bir resmi açıklama yapılmadı. Fabrika haberler sebebiyle QNA’in resmi sitesi, Katar Devlet Televizyonu, Katar basın yayın organlarının haber siteleri ve Katar merkezli haber sitesi El Cezire, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde erişime kapatılmıştı. FBI tarafından yayınlanan raporun da Rusya’ya karşı düzenlenen bir propaganda öğesi olabileceği de masaya yatırılması gereken önemli bir konu.

Konuyla ilgili H4cktimes ekibi de arşatırmalara devam ediyor. Önümüzdeki günlerde siber uzay üzerinden yeni bir saldırının gelip gelmeyeceği merak konusu. Katar resmi makamları şu an suskunluğunu korurken, güvenlik önlemlerini almaya devam ediyor. Katar ve diğer ülkeler arasındaki savaş, beşinci boyutta nereye taşınacak, bekleyip göreceğiz.

Yorum Bırak

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.