MEB’den Siber Tehditlere Önlem

MEB’den Siber Tehditlere Önlem
Kasım 10 13:17 2015 Yazıyı Yazdır

Milli Eğitim Bakanlığı, uzun zamandan beri bütün öğrenci ve öğretmen ile ilgili olan işlerini internet üzerinden hallediyor. Öğrenci ve veli bilgilerinin alt niyetli kişiler tarafından ele geçirilmemesi için bilişim altyapısını daha güvenli hale getirmek için çalışmalar başlattı.

Bu kapsamda Bakanlık oluşabilecek muhtemel güvenlik açıklarını önlemek için il milli eğitim müdürlekleri bünyesinde alan bütün bakanlık hattı haricindeki 3G, Wireless, ADSL gibi tüm internet hatlarının iptal edilmesini istedi.

Bakanlığın, bu kararını dikkate almayan kurum veya personel hakkında yasal işlem başlatılacağı belirtildi. Bu konu çerçevesinde diğer internet hatlarına olan ihtiyacı azaltmak için MEB ADSL ve MEB VDSL hızlarını da artırdı. Bakanlığa bağlı heryerde bu hatların kullanımı zorunlu hale getirilecektir.

Bizim için önemli olan bu belgelere erişim sağlayacak personellere Bilgi Güvenliği Farkındalık Eğitimi gibi bilinç arttırıcı eğitimlerin verilmesi gerektiğininde altını çizmekte fayda var.

daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Hakan Şan
Hakan Şan

Süleyman Demirel Üniversitesi 2. Sınıf Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Network, Siber Güvenlik ve Programlama dilleriyle ilgileniyorum. Başta anlamsız gelen kara kutu eve geldiğinde mesleğimi orta okulda okuduğum zamanlarda bir haberde geçen bir siber olaydan etkilenerek alanımı seçerek o günden beri bu konuda araştırmaya ve öğrenmeye devam ediyorum. Şu sıralar Java, Data Struct gibi konularla ilgilensemde genel olarak kalan zamanımı Network öğrenerek ve çeşitli Linux dağıtımlarını deneyerek geçiriyorum.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.