Siber Uzay'ın Haber Platformu

H4cktimes Youtube Kanalı

Microsoft Azure Cloud Switch (Linux Tabanlı İşletim Sistemi)

2

microsoft-reveals-linux-based-azure-cloud-switch-modular-operating-system-492042-2Microsoft yaklaşık 2 ay önce yayınladığı Windows 10’dan sonra yeni bir işletim sistemini sunmaya hazırlanıyor ama bu yeni yayınlanan işletim sistemi Linux tabanlı olucak. Bu işletim sistemiminin adı Azure Cloud Switch olacak.

Microsoft Linux tabanlı işletim sistemi ile Ubuntu, Mint ve Fedora’ya rakip olacak şekilde hazırlıyor. Microsoft’un Linux işletim sistemi Azure bulut sistemlerle entegre olabilecek ve adı Azure Cloud Switch olacak. Bakıldığında herkes Microsoft için Linux ile rakip gibi görsede aslında tam tersi bir durum var Microsoft yılardır Linux açık kaynak kodu gelişimine yardımcı oluyor ve sürekli kod paylaşımında bulunuyor. Ancak bu durum Linux kullanıcılarının da pazar payına göz dikmiş olmasını engellemiyor. Ayrıca diğer taraftan bakıldığında mobil işletim sistemine sahip olan ve Windows 10 ile çoklu platformu hedefleyen Microsoft’un Linux işletim sistemlerine yönelmesi çok da sürpriz değil. Özellikle Microsoft CEO’su Satya Nadella bulut sistemler üzerinden kullanılması mümkün işletim sistemlerini fikir olarak çok destekliyor. Bu yüzden Microsoft’un Linux OS işletim sistemi Azure Cloud Switch önem taşıyor.

Microsoft’un üzerinde çalıştığı Linux işletim sistemi Azure Cloud Switch için göz atmak isteyenler için bir indirme bağlantısı yok ama yakında hepimizin test edebileceği bir sürüm muhakkak yayınlanır diye düşünüyorum.

2 Yorum

 • meçhul herif dedi ki:

  ” Microsoft yaklaşık 2 ay önce yayınladığı Windows 10’dan sonra yeni bir işletim sistemini sunmaya hazırlanıyor ama bu yeni yayınlanan işletim sistemi Linux tabanlı olucak. Bu işletim sistemiminin adı Azure Cloud Switch olacak.”

  Bu bilgiyi hangi kaynağa dayanarak söylediniz ?

  https://azure.microsoft.com/en-gb/blog/microsoft-showcases-the-azure-cloud-switch-acs/

  Sanırım en sağlam kaynak yukarıdaki link. ama dediğinize dair en ufak bir şey yok. microsoft zaten suanda acs kullanıyor. ve win10’dan sonra linux dağıtımı geliştireceği falan da yok. Biraz daha dikkatli olun lütfen.
  Hayırlı Günler

  • Burak Kılınç dedi ki:

   Merhabalar,
   Öncelikle yorumlarınız için teşekkür ederim vermiş olduğunuz linkte kendiside
   “The Azure Cloud Switch (ACS) is our foray into building our own software for running network devices like switches. It is a cross-platform modular operating system for data center networking built on Linux. ” acs(Azure Cloud Switch ) Linux alt yapısına ait olduğunu belirtmektedir. ve şuanda sadece bulut tabanlı sistemler için acs’nin kendi sisteminde mevcut ve bunu yakında herkese açık hale getireceğini belirttikki bahsettiğiniz kaynaktada o şekilde belirtilmektedir.

Yorum Bırak

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.