Microsoft GitHub’ı satın almaya hazırlanıyor

Microsoft GitHub’ı satın almaya hazırlanıyor
Haziran 04 12:04 2018 Yazıyı Yazdır

Daha önce açık kaynak dünyasına yaptığı yatırımlarla dikkatleri üzerine çeken Microsoft, hatırlayacağınız gibi Mono ve NET Core gibi projelerle bu alanda büyük yatırım yapmaya başlamıştı. Yazılım devi bu kez de popüler Git deposu GitHub’ı satın almaya hazırlanıyor. Bloomberg tarafından yayınlanan habere göre Microsoft, GitHub’ı bünyesine katmak için 5 milyar usd ödeyecek.

Dünyanın en büyük yazılım topluluğuna sahip olan GitHub’da, resmi rakamlara göre şu an 23 milyondan fazla yazılımcı ve bir milyondan fazla firma bulunuyor. Microsoft, bu yatırım ile birlikte sadece bu kitleye ulaşmakla kalmayacak, aynı zamanda yüzbinlerce yazılımın kaynak kodlarına da ev sahipliği yapacak.

Microsoft daha önce, Satya Nadella‘nın girişimleriyle 2016 yılında da GitHub’ı satın almak için girişimlerde bulunmuş, ancak olumlu bir cevap alamamıştı. Son dönemde sürekli olarak yönetici arayışı içinde bulunan GitHub, kısa bir süre içinde değerini katlayarak, sonunda Microsoft’un bünyesine katılmaya karar verdi.

Diğer taraftan, özgür yazılım gönüllüleri, Microsoft’un bu hamlesinden pek hoşnut olmuş gibi görünmüyor. Daha şimdiden binlerce yazılımcı Reddit ve Facebook gibi sosyal medya platformlarında GitHub alternatiflerini araştırmaya başladı bile. GitLab, SourceForge ve BitBucket gibi depoların, son günlerin en fazla ziyaretçi akınına tanıklık ettiği de ifade ediliyor.

daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Atalay Keleştemur
Atalay Keleştemur

Atalay Keleştemur, siber istihbarat analisti ve PHP güvenlik uzmanı olarak görev yapmaktadır. Linux ve özgür yazılım gönüllüsüdür. Çeşitli kurumlarda sistem yöneticisi ve yazılım geliştiricisi olarak çalışmıştır. Siber İstihbarat isimli kitabın yazarıdır.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.