Siber Uzay'ın Haber Platformu

H4cktimes Youtube Kanalı

Mobil ve elektronik imza sayısı üç milyona yaklaştı

0

Islak imzadan dijitale geçiş hızlanıyor

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), 2017 ikinci çeyrek pazar verilerini açıkladı. Buna göre, e-imza sayısı %4,8 seviyesinde artarak 2.493.101’e, mobil imza sayısı ise %1,9 seviyesinde artış göstererek 458.726’a ulaştı. Toplamda 2.951.827 elektronik sertifika oluşturuldu.

E-devlet kullanıcı sayısı 34 milyonu bulmuş durumda. E-imza ve mobil imza ile yapılabilecek işlemler her geçen gün artıyor. E-imza ve mobil imzanın kullanılacağı alanların genişlemesi, kullanıcı sayısını da artırıyor. Kimlik doğrulama, bankacılık, e-devlet, ihracat, eğitim, sağlık gibi işlemlerde kullanılan e-imza; zaman, iş gücü ve maliyet avantajlarını beraberinde getiriyor. E-imza ile adres değişikliği bildirimi ve iş yeri adresi değiştirme gibi işlemler de kolayca yapılabiliyor.

Regülasyonlar, ihtiyaçlar ve farkındalık imzaları dijitalleştiriyor

E-imzanın tasarruf, zaman ve operasyon verimliliği ile ekonomiye çok yönlü katkı sağladığını belirten E-GÜVEN Genel Müdürü Can Orhun, “Kurumlar sistemlerini elektronik ortama taşıyor. Bireysel kullanıcılarda artan bir bilinç ve farkındalık söz konusu. E-imza ve mobil imzanın kullanım alanları ise her geçen gün artıyor. Bu üç gelişme, imzaların dijitale taşınmasını hızlandıran en önemli faktörler arasında. İş ve işlemler, günümüzün teknolojisiyle ofise gitmeden de kolayca yapılabiliyor. İşletmeler bu sayede operasyonel süreçlerini kısaltıp çalışanlarının verimliliğini maksimum seviyede tutmayı hedefliyor.” dedi.

Yorum Bırak

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.