Siber Uzay'ın Haber Platformu

H4cktimes Youtube Kanalı

Off-Facebook Activity Aracıyla Facebook Verilerinizi Görüntüleyebilir ve Silebilirsiniz

0

Cambridge Analytica skandalının ardından, Facebook, diğer uygulamaların kullanıcıların verilerini nasıl kullandıkları hakkında kullanıcıları bilgilendirmek ve kullanıcılara kendi verilerini daha fazla kontrol etmelerini sağlamak için son bir yılda birçok gizlilik önlemi aldı.

Yeni başlatılan bu özellikle kullanıcılar artık Facebook’un, sosyal medya platformundaki diğer uygulamalardan ve web sitelerinden kendilerine ait çevrimiçi etkinlikleri hakkında aldığı verileri kontrol edebilecek.

Off-Facebook Activity” olarak adlandırılan bu özellik, ilk olarak geçen yıl Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg tarafından “Clear History / Geçmişi Temizle” olarak açıklanmıştı ve bu özellik sayesinde kullanıcılar üçüncü taraf web sitelerinin ve uygulamaların Facebook ile paylaştığı verileri temizleyebilmişlerdi.

Off Facebook Activity özelliği, aktivitleriniz hakkında bize bilgi gönderden uygulamaların ve web sitelerinin bir özetini görmenizi ve bu bilgileri hesabınızdan silmenize olanak sağlar.
Facebook

Bilmeyenler için, Facebook sizin hakkınızdaki bilgileri girdiğiniz web siteleri ve uygulamalardan toplar. Bunun yanında beğenileriniz yorumlarınız ve Facebook ile giriş yaptığınız diğer sitelere gömülü olan Facebook Pixel adlı görünmez kod, Facebook’u aktiviteleriniz hakkında bilgilendirir.

Örneğin; Facebook’a girdiğinizde yakın zamanda web sitesini ziyaret ettiğiniz bir markanın reklamını mutlaka görmüşsünüzdür. Çünkü çoğu yayıncı kullanıcıları tanımlamak için web sitelerine girişte Facebook Login veya Facebook Pixel gibi araçlar kullanarak Facebook’tan yardım alır. Sonrasında ise hedef reklamları kişilere göstermek için Facebook reklam platformunu kullanırlar.

Off-Facebook Activity Özelliği Nasıl Kullanılır?

Bu özelliği kullanmak için “Facebook account settings” bölümüne gidin ve orada “Off Facebook Activity” kısmına tıklayın. Sonrasında, sizin aktivitelerinizi takip eden ve bunla ilgili bilgileri Facebook’a rapor eden uygulamaları ve web sitelerini göreceksiniz. “Clear History” tuşuna basıp hem geçmişi temizleyebilir hem de bu uygulama ve web sitelerinin Facebook ile bağlantılarını kesebilirsiniz.

Unutmayalım ki bu özellik göz atma geçmişinizi tamamen silmez sadece toplanan verilerin Facebook ile bağlantısını keser.

Arka planda, veritabanında, Facebook bir uygulamanın veya web sitesinin onunla paylaştığı her çevrimiçi etkinliğe benzeri olmayacak şekilde bir SID atar ve ardından bu SID‘leri profilinizde her biri farklı olan UID’lerle ilişkilendirir.

Şemada görüldüğü üzere “Clear History” düğmesini tıkladığınızda, özellik veritabanındaki tüm satırları ve sütunları silmek yerine UID’ler ve SID’ler arasındaki eşleştirmeyi kaldırır.

Başka bir deyişle, Facebook sizin hakkınızda topladığı bilgileri tutacak fakat bunları sizinle paylaşmayıp anonimleştirecektir.

Off-Facebook-Activity özelliği, İspanya, İrlanda ve Güney Kore‘de kullanıma başlamıştır. Çok yakında tüm dünyada kullanılabilecektir.

 

Gönderen: Zehra Uyar

Yorum Bırak

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.