OVH veri merkezlerinde kritik sorun, elektrik kesintisi mi? Siber saldırı mı?

OVH veri merkezlerinde kritik sorun, elektrik kesintisi mi? Siber saldırı mı?
Kasım 09 09:21 2017 Yazıyı Yazdır

Bugün  sabahtan şu saatlere kadar OVH‘a ait web sitesi ve barındırdığı sistemler çökmüş durumdadır.

Bazı kişilerin ve OVH Support birimlerinin açıklamalarına göre veri merkezlerinde elektrik kesintisinden kaynaklı olduğu söyleniyor. Jeneratörlerdeki bozukluk elektrik kesintisine sebebiyet verdiğinden devreye girecek yedek bir elektrik deposuna geçiş yapılamadığından problemin kaynaklandığı ve bundan ötürü de fiber optik kabloların zarar gördüğü söylenmektedir.

Tüm bu açıklamalar doğru olabilir ama arkasında veya paralelinde OVH sistemlerine fiziksel müdahaleli olarak siber saldırı odaklı hasar verici bir saldırı da aklımızı kurcalamıyor değil…

Not: Konuyla ilgili son konuşulanlar ve haberleri Twitter üzerinden #OVH ve #ovhdown (https://twitter.com/hashtag/OVH?src=hash & https://twitter.com/search?q=ovhdown&src=tyah) hashtag’i ile takip edebilirsiniz.

daha fazla yazı

Yazar Hakkında

İsmail Saygılı
İsmail Saygılı

1998 yılında bilgisayarla tanışan İsmail Saygılı, 2000 yılından bu yana aktif olarak siber dünyada rol almaktadır. 2010 yılına kadar ki süreçte Black Hat tarafında kendisini geliştirmiştir. Üniversite eğitimini uçak teknolojisi üzerine alan Saygılı, 2010 yılından sonra profesyonel olarak siber güvenlik sektöründe çalışmakta ve bu konuda çeşitli eğitimler de vererek sektöre aranılan personeller kazandırmaktadır. Ayrıca kendi blogunda kişisel bilgi ve tecrübelerini makaleler yazarak okuyucularına aktarıyor.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.