Siber Uzay'ın Haber Platformu

H4cktimes Youtube Kanalı

Reddit Netsec Kanalının Türkçe’si Yayın Hayatına Başladı

0

İnternet kullanıcılarının bilgi kaynaklarına ayırabildikleri zaman ve harcayabildikleri enerji arttıkça, bu konuya odaklı olarak yayın yapan platformlar da ciddi bir yükselişe geçti. Bu platformların başını hiç şüphesiz Reddit çekmekte.

2005’te açılmış olan Reddit, günümüze kadar inanılmaz bir kullanıcı katkısı aldı ve bilgi kaynağı olmak adına ciddi bir arşiv oluşturmayı başardı. Reddit, aylık yüz milyonları bulan ziyaretçi sayısı, her gün yerine bir yenisi eklenen ve kullanıcılarına katkı sunan tartışmaları, bu tartışmaların editörler tarafından kontrol altına alınması gibi kontrol mekanizmalarıyla kullanıcılarına hizmet sunan (ücretsiz) bir komünite sitesidir.

Kullanıcılar burada kendilerine özel olarak topluluklar oluşturabilmekte, bunları gönüllü olarak kendileri yönetebilmekte ve dışarıya açabilmekteler. Tamamen gönüllü olarak hizmet veren ve redditör olarak adlandırılan denetleyicileri sayesinde de tartışmalar seviyeli bir şekilde yürümekte ve hakarete, aşağılamalara, “trollük” olarak adlandırılan konu baltalama faaliyetlerine mümkün olduğunca engel olunmakta.

Sitenin “görgü kuralları” olarak açıkladığı başlıklardaki açıklamalarının bir kısmı da bu yazdıklarımıza dayanıyor; “Karşınızdakinin insan olduğunu unutmayın ve diyaloglarınızı internet ortamında söyleyebildiklerinizi yüzüne söyleyip söyleyemeyeceğini tartarak gerçekleştirin”.

Reddit’e üye olduktan sonra ekranınıza çıkan seçenek, en yüksek kategori içerisinden şecilen yüksek oylama olan paylaşımlardır. Ardından kendi ilgi alanınızla alakalı kategoriler üzerinden ilerleme yapabilirsiniz; ilgi alanınıza göre subreddit‘leri (kanalları) takip edebilirsiniz.

Tüm dünyadan siber güvenlik arastırmacılarının sık uğrak yeri olan Reddit Netsec kanalının Türkçe’sitrsec” açıldı. Bu kanalın, Türk siber güvenlik camiası içindeki hem yeni başlayan hem de uzman kişilerin temel platformu olması bekleniyor.

Reddit’te, tamamen gönüllü olarak hizmet veren veya redditör olarak adlandırılan denetleyiciler sayesinde yapılan tartışmalar, seviyeli bir şekilde yürümektedir. Biz de H4cktimes olarak trsec redditör’lerindeniz ve kanalımıza sizleri de bekleriz.

Yorum Bırak

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.