Rusya, Devlet Bilgisayarlarını Linux’a Geçiriyor

Rusya, Devlet Bilgisayarlarını Linux’a Geçiriyor
Şubat 18 14:22 2016 Yazıyı Yazdır

Rusya Hükümeti, Windows işletim sistemi kullanan tüm bilgisayarlarını bazı Linux dağıtımları ile değiştirmeyi panlıyor. Hükümet bu kararının gerekçesini Google ve Microsoft gibi teknoloji devlerinindaha fazla vergi ödemesi gerekiyor şeklinde açıkladı.

Öyle görünüyor ki Rusya Hükümeti tüm devlet bünyesindeki bilgisayarları Linux’a geçirecek. Hükümet bu haraketi muhtemelen şuanlık ismi açıklanmayan bir GNU/Linux dağıtımına güvenerek yapıyor.

Bu olay en son yapılan görüşmede Rusya Hükümeti’nden German Klimenko‘nun Google ve Microsoft gibi Amerikan şirketlerini hedef alıp daha fazla vergi ödemelerini söylemesiyle ortaya çıktı. Görüşme sırasında, Mr Klimenko “Şuan Microsoft Windows işletim sistemini Linux’la değiştirmenin tam sırası” dedi.

Microsoft Windows Rusya’da en çok kullanılan işletim sistemidir, Hükümet devlet bünyesindeki yaklaşık 22,000 yetkili makamı Linux’la boyamayı düşünüyor. Windows 10 hali hazırda Rusya’dan güvenlik ile ilgili konular yüzünden tepki almakta, bundan dolayı bir açık kaynak işletim sisteminin Windows’un yerine geçeceğinin benimsenmesi Redmond’daki önemli firmalara büyük bir darbe vuracak gibi.

Geçmişte, Rusya Başbakanı Vladimir Putin, 2015 yılına kadar açık kaynak yazılım sistemine geçilip, Linux tabanlı bir işletim sistemi dağıtımını benimsemek istediğini belirtmişti.

Rusya’nın, Linux’un hangi dağıtımını seçeceğini bilmek bir merak konusudur ve gayet ilginç olacağa benziyor.


 

Yazan: Edipcan Eyüboğlu

daha fazla yazı

Yazar Hakkında

İsmail Saygılı
İsmail Saygılı

1998 yılında bilgisayarla tanışan İsmail Saygılı, 2000 yılından bu yana aktif olarak siber dünyada rol almaktadır. 2010 yılına kadar ki süreçte Black Hat tarafında kendisini geliştirmiştir. Üniversite eğitimini uçak teknolojisi üzerine alan Saygılı, 2010 yılından sonra profesyonel olarak siber güvenlik sektöründe çalışmakta ve bu konuda çeşitli eğitimler de vererek sektöre aranılan personeller kazandırmaktadır. Ayrıca kendi blogunda kişisel bilgi ve tecrübelerini makaleler yazarak okuyucularına aktarıyor.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.