Siber Uzay'ın Haber Platformu

H4cktimes Youtube Kanalı

Rusya ve İran’ın Orta Doğu’da siber saldırılar gerçekleştirmesi bekleniyor

0
Rusya ve İran’ın Orta Doğu’da siber saldırılar gerçekleştirmesi bekleniyor

FireEye, Pakistan ve Türkiye'nin bu yıl saldırılarda aktif olmasını bekliyor.

Güvenlik çözümleri sağlayıcısı FireEye, Rusya ve İran‘ın, Orta Doğu ve Türkiye’deki OT (operational technology (SCADA, PLC vb.)) hedeflerine endüstriyel üretimi engellemek amacıyla yıkıcı siber saldırılar yapmak istediklerini söyledi.

OT, makine ekipmanı, varlık izleme sistemleri ve endüstriyel kontrol sitemlerinden oluşuyor.

FireEye’nin bir birimi olan Mandiant‘ta Orta Doğu ve Afrika Direktörü olan Alister Shepherd, Orta Doğu’ya, Rusya’nın endüstriyel tesislerde güvenlik sistemlerini hedef alan Triton isimli bir zararlı yazılımı kullanacağını söyledi.

Triton, fiziksel ekipmanları bozmaya odaklanan bir zararlı yazılım olarak biliniyor. Aynı çalışma stilindeki kötü amaçlı yazılımlarından ilki olan Stuxnet, ABD ve İsrail tarafından İran’ın nükleer çalışmalarını sabote etmek için 2010 yılında geliştirildi. İkincisi ise Suudi Aramco ve Katar‘ın RasGas‘ındaki binlerce bilgisayarı tahrip ettiği bildirilen,  2012‘de Shamoon 1 adıyla tanımlanan İran’a ait kötü amaçlı yazılımdı. Shamoon 2 olarak 2016-2017 yıllarında bu saldırılar tekrar ortaya çıktı ve 2018‘in Aralık ayına gelindiğinde Shamoon 3 Orta Doğu’daki petrol ve gaz tesislerine yönelik yeni bir saldırı dalgası başlattı.

Shepherd, “Bu yılın ilk çeyreğinde, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Lübnan ve Kuveyt dahil olmak üzere bölgedeki müşterileri ve mağdurları hedef alan, finansal amaçlı motive edilmiş diğer APT’lerin düşük hacimleriyle de birleştirilen İran devlet destekli gruplardan büyük miktarda saldırı gördük” dedi.

Shepherd, İran’ın 2 Mayıs 2019’da yürürlüğe koyduğu altı aylık petrol feragatının yaptırımlarındaki artışa cevap vermeye niyetli olacağını da ekledi.

Sınırlı Yetenekler

ABD, Kasım 2018‘de İran’a yaptırım uyguladı ancak 8 ülkeye feragat-name verdi; Hindistan, Çin, Türkiye, Yunanistan, İtalya, Japonya, Tayvan ve Güney Kore.

ABD, 2015 yılında oluşturulan “İran Nükleer Anlaşması” olarak da bilinen Joint Comprehensive Plan of Action (Ortak Kapsamlı Eylem Planı – JCPOA)’dan çok önceden çıkmıştı.

Shepherd, “Şimdiye kadar, bölgedeki güvenlik ve vade düşükken, saldırıların sofistikeleşmesi ve saldırı hacmindeki artışa rağmen, İran’ın ABD’ye karşı yıkıcı eylemler yapma konusundaki kapasitesinin sınırlı olduğunu gördük.” dedi.

Dahası, İran’ın hedefinde Suudi Arabistan ve bölgesel petrol ve gaz endüstrileri olduğunu ancak İran’ın 2012 ve 2013 yıllarındaki etkisine tekrar sahip olmasının zor olduğunu söyledi.

İran’ın APT33, APT34, APT35 ve APT39 gibi devlet destekli veya gelişmiş kalıcı tehdit (APT) gruplarının mağdurları her sektöre yayılıyor ve Orta Doğu’daki bölgesel çatışmaların ötesine uzanıyor.

Eski ve Yeni Oyuncular

Dünyada, gelişmiş siber savaş kabiliyetine sahip olduğuna inanılan ülkeler ABD, İsrail, Çin, Rusya, İran ve Kuzey Kore‘dir fakat Shepherd FIN6 ve FIN7 gibi üretken finansal tehdit gruplarının yanı sıra bu yıl Pakistan ve Türkiye‘nin aktif olacağını söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, FIN7 saldırı grubu, 3.600‘den fazla yerden 15 milyondan fazla kredi kartıyla birlikte dünya çapındaki şirketlerden 1 milyar dolardan fazla para çaldı.

Shepherd, “Ulusal devletlerin, saldırganlık yeteneklerini geliştirdiklerini göreceğiz ve bazıları IT ve OT sistemlerde daha agresif olabilir.” dedi.

İranlı kötü amaçlı yazılımların hedeflerine yönelik saldırılar yapmadığı zamanlarda casusluk yaptıklarını ve veri çaldıklarını söyledi.

Dahası ve önemlisi, Rusya’nın ABD seçimlerinde yaptığı gibi sahte haberler üreterek sosyal medya aracılığıyla Orta Doğu ve Türkiye dahil olmak üzere bir çok bölgede anlaşmazlığa yol açacak şekilde verileri hackleme ve taktik olarak sızdırma gibi daha gizli operasyonlar yoluyla saldırılarını sürdürmeye devam edeceğini söyledi.

Yorum Bırak

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.