Siber Güvenliğe ARGE Desteği

Siber Güvenliğe ARGE Desteği
Haziran 02 06:54 2016 Yazıyı Yazdır

BGA (Bilgi Güvenliği Akademisi), üniversite öğrenimleri (önlisans, lisans ve yüksek lisans öğrencileri için) devam eden ve siber güvenlik alanıyla yakından ilgilenen öğrencilere maddi destek amaçlı AR-GE burs imkanı sunmaktadır.

Öğrenciler belirlenen süreler içerisinde siber güvenlik alanında yapacakları projeleri BGA’ya iletmekle yükümlü olacaklardır. Proje teslim süresi sonunda, siber güvenlik sektöründeki uzman jüri üyeleri tarafından projeler çeşitli kriterlere göre değerlendirilecek ve finale kalan ilk üç proje açıklanacaktır.

Proje başlangıcında finale kalan ilk üç öğrenciye Siber Güvenlik AR-GE destek bursu verilmesi planlanmaktadır. AR-GE destek bursu kapsamında, daha fazla öğrenciye burs verebilme amacıyla Türkiye’de güvenlik alanında faaliyet gösteren firmalar ile iletişime geçilip, işbirliği teklifinde bulunulmuştur. İşbirlikteliği için görüşülen her bir firma ile ayrıca know-how aktarımı konusunda da yardım talebi konusu gündeme getirilecektir. Diğer güvenlik firmaları ile yapılan görüşmeler sonucunda, firmaların katkılarına göre toplamda 10 öğrenciye burs verme hedefi ile yola çıkıyoruz. Bu işbirlikteliği sonucunda, çıktıların değerlendirilmesi ile elde edilecek sonuçlara göre projenin kapsamı büyütülerek, Siber Güvenlik AR-GE bursun 2 yıl içerisinde 25 öğrenciye ulaşılması planlanmaktadır.

Projenin amacı; destek için hak kazanmış bursiyer arkadaşların ortaya çıkaracakları ürünün, oluşum aşamasında, know-how ve vizyon aktarımı ile desteklenmesi, ürün son halini aldıktan sonra ise ürünün piyasada yer edinmesi, pazarlama, satış ve benzeri süreçlerine destek olunmasıdır. Bu desteğin bir diğer amacı ise; ülkemizde yerli güvenlik projelerinin ve çözümlerinin ortaya çıkması, geliştirilmesi ve uluslararası pazara açılabilmeleri adına destek olabilmektir. Projenin istenilen şekilde hayata geçirilmesi durumunda, ileri ki dönemlerde güvenlik alanında yerli eko sistemin oluşturulup, ölçek ekonomisi yaratılarak uluslararası pazarda önemli bir oyuncu olunması amaçlanmaktadır. Devlet teşviklerinin yanında, bu tür sektörel teşviklerin maddi kaynak temininden çok, satış ve pazarlama kanalları konusunda marjinal fayda sağlayacağı ön görülmektedir.

Süreçler ve Tarihler

– 11 Temmuz 2016 – Duyuru ve Başvuru başlangıcı
– 9 Ekim 2016 Ön Başvuruların Değerlendirme Sonuçlarının Açıklanması
– Proje Sunumlarının Gerçekleştirilmesi
– Finale kalan projeler için prototip ürün için gerekli sürenin tanınması
– Ocak 2017 Kazanan projelerin duyurulması

Ek Bilgiler

– Projelerde verilecek olan maddi desteği yanında proje süresince know-how ve vizyon desteği de sunulacaktır.
– Özel sektör ve üniversitelerden oluşan 10 kişilik bir jüri üyesi projeleri değerlendirecektir.
– Ön değerlendirmenin ardından finale kalan projeler ayrıntıları ile açıklanacaktır.
– Sektörün önde gelen uzmanları ile projenin hayata geçiriliş süresince mentörlük yapılacaktır.

Diğer tüm detaylar Temmuz ayı içerisinde bgasecurity.com üzerinden açıklanacaktır.

daha fazla yazı

Yazar Hakkında

İsmail Saygılı
İsmail Saygılı

1998 yılında bilgisayarla tanışan İsmail Saygılı, 2000 yılından bu yana aktif olarak siber dünyada rol almaktadır. 2010 yılına kadar ki süreçte Black Hat tarafında kendisini geliştirmiştir. Üniversite eğitimini uçak teknolojisi üzerine alan Saygılı, 2010 yılından sonra profesyonel olarak siber güvenlik sektöründe çalışmakta ve bu konuda çeşitli eğitimler de vererek sektöre aranılan personeller kazandırmaktadır. Ayrıca kendi blogunda kişisel bilgi ve tecrübelerini makaleler yazarak okuyucularına aktarıyor.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.