Siber Güvenlik Seferberliği!

Siber Güvenlik Seferberliği!
Temmuz 27 06:26 2015 Yazıyı Yazdır

Bu yazıyı okumadan önce Siber Farkındalık Manifestosu makalesini okumanızı tavsiye ederiz.

2008 yılında Rusya’nın Gürcistan’a karşı yaptığı operasyondan itibaren neredeyse bütün silahlı çatışmaların beraberinde siber saldırıları getirdiği görülmektedir. Kinetik savaş olarak adlandırılan ve “fiziksel dünyada” yürütülen operasyonlar için yüklü miktarda finansman gerekmesine karşın herhangi bir unsura karşı düzenlenecek bir siber saldırı için basit bilgisayar programları yeterli olmaktadır.

Artan operasyonlara karşılık terör örgütleri ellerindeki imkanlar ölçüsünde eylemler düzenlemektedir. Kinetik eylemlerin yanında siber saldırıların da sayılarının arttığını gördüğümüz için ülke genelinde siber güvenliğe katkı sağlamak amacıyla bir girişim başlatılmıştır.

Bu kapsamda terör örgütleri tarafından hedef alınabileceği düşünülen kuruluşlara ücretsiz olarak zafiyet taraması hizmeti verilmektedir.

Bu taramaların amacı web sayfalarınız ve sunucularınız üzerinde bulunabilecek ve düşman unsurlar tarafından istismar edilerek veri kaybı, bilgi sızması, hizmet aksaması ve prestij kaybı gibi sonuçları olabilecek güvenlik zafiyetlerinin ortaya çıkartılmasıdır.

Aşağıdaki listede bulunan şartlardan herhangi birine uyan kuruluşlar siber güvenlik seferberliği kapsamında ücretsiz zafiyet taramasından faydalanabilirler;

– .gov.tr uzantılı alanadınız varsa
– Istanbul Sanayi Odası tarafından yayınlanan “Türkiye’nin Birinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” listesindeyseniz
– Istanbul Sanayi Odası tarafından yayınlanan “Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” listesindeyseniz
– Savunma sanayiinde faaliyet gösteriyorsanız (özel veya kamu)
– Sağlık sektöründe faaliyet gösteriyorsanız (özel veya kamu)
– Bankacılık veya Sigortacılık sektöründe faaliyet gösteriyorsanız
– Ulaşım sektöründe faaliyet gösteriyorsanız
– Web sayfanız Alexa tarafından yayınlanan verilerde Türkiye’den en çok ziyaret edilen sayfalar listesinde ilk 1,000 içindeyse (listeye http://www.alexa.com/topsites/countries/TR adresinden ulaşabilirsiniz)
– Enerji sektöründe faaliyet gösteriyorsanız
– Medya kuruluşuysanız (gazete, internet sitesi veya dergi)

Zafiyet taramasının sonucunda; sayfa veya sunucu üzerinde tespit edilen zafiyetleri ve bu zafiyetleri gidermek için önerilerin bulunduğu bir rapor teslim edeceğim. Ham tarama verileri de raporun ekinde sunulacaktır.

Ücretsiz zafiyet taramasını planlamak için “Siber Güvenlik Seferberliği” ile irtibata geçiniz.

daha fazla yazı

Yazar Hakkında

İsmail Saygılı
İsmail Saygılı

1998 yılında bilgisayarla tanışan İsmail Saygılı, 2000 yılından bu yana aktif olarak siber dünyada rol almaktadır. 2010 yılına kadar ki süreçte Black Hat tarafında kendisini geliştirmiştir. Üniversite eğitimini uçak teknolojisi üzerine alan Saygılı, 2010 yılından sonra profesyonel olarak siber güvenlik sektöründe çalışmakta ve bu konuda çeşitli eğitimler de vererek sektöre aranılan personeller kazandırmaktadır. Ayrıca kendi blogunda kişisel bilgi ve tecrübelerini makaleler yazarak okuyucularına aktarıyor.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.