Siber Uzay'ın Haber Platformu

H4cktimes Youtube Kanalı

Sonraki Windows 10 sürümü, EMET Anti-Exploit programıyla gelebilir

0

Görünüşe göre Microsoft, EMET anti-exploit aracını Eylül/Ekim 2017‘de piyasaya çıkması beklenen Windows 10 Creator Update (RedStone 3 olarak da bilinir) içine yerleştirmeyi planlıyor gibi görünüyor. Dolayısıyla, EMET’i Windows 10’un önümüzdeki sürümünde ayrıca olarak indirip yüklemenize gerek kalmayabilir.

Eğer duyum doğruysa, Microsoft’un kullanıcı güvenliğini artırmak için SMBv1‘i kaldırmayı planladıktan sonra Windows 10 Güz güncellemesinde ikinci büyük değişiklik olacak.

EMET (Enhanced Mitigation Experience Toolkit), isteğe bağlı olarak yüklenebilen, sıfırıncı gün (zer0 day) güvenlik açıkları gibi karmaşık tehditlere karşı Microsoft’un Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızın güvenliğini artırmak amacıyla tasarlanmış ücretsiz bir anti-exploit araç kitidir.
Temel olarak EMET, sıfırıncı gün saldırılarında sıklıkla kullanılan arabellek taşmaları (buffer overflows) ve bellek bozulması (memory corruption) zayıflıklarını algılar ve engeller.

DEP (Data Execution Prevention) ve ASLR (Address Space Layout Randomization) dahil olmak üzere Windows 10’a bir kaç EMET özelliği zaten yerleştirilmiş ancak Windows 10’un geçerli sürümü, EMET’in yüklü olduğu Windows 10 ile aynı seviyede koruma sağlamıyor.

Carnegie Mellon Üniversitesi, Yazılım Mühendisliği Enstitüsü‘nden araştırmacılar tarafından hazırlanan aşağıdaki grafik, EMET’li Windows 10’un daha iyi koruma sağladığını açıkça göstermektedir.

Windows güvenlik uzmanı Alex Ionescu‘nun gönderdiği bir tweette de, Microsoft’un Windows 10’un sonraki sürümünün çekirdeğine EMET’i yerleştireceklerini ima etmektedir.
Ayrıca, Alex’in tweetini, dolaylı olarak haberi doğrulayan Microsoft ekibinden en az iki güvenlik araştırmacısı tarafından retweet edildiğini de fark ettik.

Haberin, resmi olarak Microsoft tarafından onaylanmasını heyecanla bekliyoruz.

Yorum Bırak

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.