Siber Uzay'ın Haber Platformu

H4cktimes Youtube Kanalı

Spam SMS/Reklamlar Tarih Oluyor

0

Neredeyse her gün telefonlarımıza gelen izinsiz reklam mesajları  1 Mayıs’ta gerçekleşecek elektronik ticaret yürürlüğüne göre tamamen yasaklanıyor. Reklam mesajlarının yanı sıra izinsiz arama ve e-posta göndermenin cezası 50 bin lira olacağı duyuruldu. Ayrıca Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu‘nun (BTK) taslak aşamasında olan düzenlemesine göre, istenmeyen mesajların dağıtımı sağlayan GSM operatörlerine de yaptırım uygulanacak.

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, açıklamasında “Kanunla reklam mesajları ve e-postaları vatandaşın tercihine bırakılıyor” dedi ve şunları da ekledi:

Reklam mesajı göndermek isteyen firmalar tüketicinin onayını almak için onlara hiçbir mali külfet(ücret) yüklemeden, bu mesajları reddedebilecekleri şekilde bildirimde bulunup izinlerini almak zorundalar. Tüketici onay vermediği takdirde yani sessiz kaldığında bu durum reklam mesajlarının gelmesine izin verildiği şeklinde algılanmayacak. En geç 3 iş günü zarfında söz konusu mesaj trafiği durdurulacak.

Aydın Ağaoğlu, yasaya uymayan şirketlere kademeli olarak 50 bin liraya varan para cezası uygulanacağına dikkat çekerek sözlerini şöyle sürdürdü:

Bunu gören pek çok finans kurumu ve markaların sahipleri tüketicilere ‘izin ver’ mesajları göndererek tanıtım bildirimlerinin gönderilmesine, tüketicinin onay vermesi halinde çekilişle kendilerine akıllı telefonlardan, televizyonlara kadar hediye vadetmektedirler.

Tüketicilerimizin bu vaatlere aldanıp onay vermemelidir. Ülkemizde çekilişle hediye dağıtmak Milli Piyango idaresinden izin gerektirmektedir. Firmalar reklam ajanslarına ve çeşitli duyuru ajanslarına yüksek meblağlar ödeyerek atacakları duyuruları toplu mesajlarla gönderdikleri için bütçelerinde avantaj sağlamaktaydılar.

Taciz boyutuna varan bu ilan ve reklam bombardımanına uğrayan kişilerin elektronik posta adresleri, cep telefonlarını hatta ev adreslerini hangi yollardan ele geçirdikleri bir muammaydı. Bu istemeyen mesajlar tüketicilerin zaman zaman dolandırılmalarına vesile oluyordu.

 

Yorum Bırak

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.