TOR, Bug Bounty programını duyurdu

TOR, Bug Bounty programını duyurdu
Temmuz 21 08:45 2017 Yazıyı Yazdır

Siber saldırılar ve ihlallerin artmasıyla önemli sayıda şirket ve kuruluş, hacker, bug hunter ve güvenlik araştırmacılarının hataları bulup bildirmelerini ve karşılığında da ödüllendirilmeleri için Bug Bounty programlarını başlatmıştı.

Büyük şirketleri ve organizasyonları izleyerek, insanların gerçek kimliğini çevrimiçi olarak gizlemesine olanak tanıyan en büyük çevrimiçi anonim ağ olan Tor Project’in arkasındaki kar amaç gütmeyen grup, nihayet Bug Bounty programı başlattı.

Tor Project Perşembe (20.07.2017) günü, bilgisayar korsanlarını ve güvenlik araştırmacılarını anonimlik ağını tehlikeye atabilecek açıkları bulmak ve özel olarak raporlamaları için HackerOne ile el ele bug bounty programını başlattığını duyurdu.

HackerOne, Yahoo, Twitter, Slack, Dropbox, Uber, General Motors gibi firmalara ve hatta Pentagon’a yönelik bug bounty programları yürüten bir platformdur. Bug Bounty programları, şirketlerin veya kuruluşların web sitelerinde ya da ürünlerinde ciddi güvenlik açıkları bulunulduğunda, araştırmayı yapan ve açığı bulan kişiyi ödüllendirdikleri veya teşekkür listelerine ekledikleri bir programdır.

Zafiyetler için en yüksek ödeme 4.000 dolar. Yüksek derecede güvenlik açığı için 2.000 dolar ile 4.000 dolar arasında, orta dereceli güvenlik açıkları için 500 dolar ile 2.000 dolar arasında ve düşük dereceli zafiyetler için ise en az 100 dolar kazanılabilir.
Önem derecesi çok daha düşük olan zafiyetler için t-şört, çıkartmalar ve hall of fame researcher’ları bekliyor.

Tor Browser geliştiricisi Georg Koppen, “İnsan hakları savunucuları, aktivistler, avukatlar ve araştırmacılar da dahil olmak üzere tüm dünyadaki Tor kullanıcıları, anonim çevrimiçi olabilmek için yazılımımızın güvenilir olmasına ve yazılımımızın güvenliğine güveniyor” dedi.

 

Gönderen: Murat Yeşiltepe
daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Konuk Yazar
Konuk Yazar

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.