Twitter, İstihbarat Teşkilatlarına Sunduğu Hizmeti İptal Etti

Twitter, İstihbarat Teşkilatlarına Sunduğu Hizmeti İptal Etti
Mayıs 09 14:44 2016 Yazıyı Yazdır

Twitter, Amerikan istihbarat teşkilatlarının tüm tweet’lere tek bir noktadan erişebildikleri servise erişimi iptal etti. Daha önce Apple ve FBI arasında yaşanan gerginliğin bir benzerinin de Twitter ile yaşanması bekleniyor.

Twitter’ın bu kararı neden aldığı bilinmemekle birlikte, henüz kamuoyu ile de paylaşılmış değil. Ancak Amerikan istihbarat yetkilileri, Twitter’ın bu engelini onaylamış durumda. Erişimin engellendiği servis aslında Twitter tarafından doğrudan sağlanmamakla birlikte, Dataminr isimli firmanın bir hizmeti. Dataminr, müşterileri için Twitter beslemelerini inceleyip tasnif eden ve ardından raporlayan özel bir kurum. Bu hizmet sayesinde istihbarat servisleri potansiyel terör saldırıları, siyasi faaliyetler ve benzer potansiyel tehditlerle ilgili önceden haberdar olabiliyordu.

Twitter’ın Dataminr’da yüzde 5 oranında bir hissesi bulunuyor. Dolayısıyla da Dataminr tarafından yapılan açıklamaya göre Twitter’ın gizli servisler için bu servisi vermek istemediği, hizmetin bu sebeple iptal edildiği belirtildi. Gizli servis yetkilileri, Twitter’ın dünyadaki diğer gizli servislerle Amerikan gizli servisleri arasında eşitlik olması gerektiği yönünde düşündüğü için hizmet iptaline gittiğini düşünüyor.

daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Atalay Keleştemur
Atalay Keleştemur

Atalay Keleştemur, siber istihbarat analisti ve PHP güvenlik uzmanı olarak görev yapmaktadır. Linux ve özgür yazılım gönüllüsüdür. Çeşitli kurumlarda sistem yöneticisi ve yazılım geliştiricisi olarak çalışmıştır. Siber İstihbarat isimli kitabın yazarıdır.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.