Ukrayna polisi Petya ile bağlantılı yazılım firmasına baskın düzenledi

Ukrayna polisi Petya ile bağlantılı yazılım firmasına baskın düzenledi
Temmuz 07 15:28 2017 Yazıyı Yazdır

Ukrayna polisi, dünya genelinde yüzbinlerce bilgisayara bulaşan Petya fidye yazılımıyıla bağlantılı olduğu gerekçesiyle M.E.Doc muhasebe yazılımı geliştiricisine baskın yaptı. Baskının videosunu kaydeden Ukrayna polisi, görüntüleri internetten yayınladı.

Geçtiğimiz günlerde siber suçlarla mücadele ekipleri ile ortaklaşa operasyon düzenleyen özel kuvvet timi Kiev’deki Intellect Service isimli yazılım firmasını Petya fidye yazılımını yaydığı gerekçesiyle baskın yaptı. ESET araştırmacıları, M.E.Doc isimli yazılım güncellemesi içinde zararlı yazılım tespit ettiklerini, bu zararlı sayısınde 1 milyon bilgisayarda arkakapı oluşarak, Petya virüsünün rahatça sızdığını belirtiyor.

Bu açığı sadece Petya’nın değil, aynı zamanda WannaCry’ın da kullandığı düşünülüyor. Ukrayna otoriteleri, M.E.Doc kullanıcılarına, adı geçen muhasebe yazılımını kullanmayı durdurmalarını tavsiye ediyor. Ayrıca bu yazılımın kurulu olduğu bilgisayarlarda virüs taraması yapılması ve parolaların değiştirilmesi de tavsiyeler arasında.

Diğer taraftan Ukrayna, Petya saldırısının arkasında Rusya’nın olduğunu savunuyor. Bu saldırı sebebiyle Ukrayna’daki birçok havaalanı, metro, hastane ve kamu kuruluşlarının sistemleri bir süre kullanılamaz hale geldi. Her ne kadar şu an resmi bir açıklama gelmiş olmasa da Ukraynalı yetkililer konuyla ilgili araştırmaları sürdürdüğünü ifade ediyor.

daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Atalay Keleştemur
Atalay Keleştemur

Atalay Keleştemur, siber istihbarat analisti ve PHP güvenlik uzmanı olarak görev yapmaktadır. Linux ve özgür yazılım gönüllüsüdür. Çeşitli kurumlarda sistem yöneticisi ve yazılım geliştiricisi olarak çalışmıştır. Siber İstihbarat isimli kitabın yazarıdır.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.