Üniversite Hesaplarını Hackleyen Saldırgana Tanıdık Savcı

Üniversite Hesaplarını Hackleyen Saldırgana Tanıdık Savcı
Kasım 07 08:14 2016 Yazıyı Yazdır

ABD’nin Phoenix kentinde yaşamakta olan Jonathan Powell isimli bir hacker, New York ve Pennsylvania’daki üniversitelere ait 1000’den fazla e-postayı hacklemesi, 75’e yakın üniversitenin 1050 hesabını hacklemeye çalışması ve parolalarını resetlemesi sebebiyle yakalandı. Siber saldırganın sadece e-posta hesapları değil, aynı zamanda bağlı oldukları Facebook, Twitter ve LinkedIn gibi sosyal medya hesaplarını da ele geçirdiği belirtiliyor.

ABD savcılarına göre Powell’ın en büyük saldırısı New York’taki Pace Üniversitesi‘ne olmuş. Geçtiğimiz yıldan beri üniversiteye ait 1035 hesabın parolasını resetleyen Powell, ayrıca bu hesaplarda müstehcen fotoğrafların olup olmadığını da kontrol etmiş. Bu konuyla ilgili yakayı, özellikle Facebook gibi hesaplarda yaptığı aramalar sebebiyle ele vermiş.

preet-bharara

Reza Zarrab’ın ABD’nin Miami kentinde tutuklanması, Zarrab’ın tutuklanmasını sağlayan New York savcısı Preet Bharara

Konuyla ilgili araştırma yapan savcı ise oldukça tanıdık bir isim: Preet Bharara. Savcı Bharara, bu olayın ardından tüm üniversiteleri ve ülkedeki diğer eğitim kurumlarını uyararak, siber güvenlikle ilgili farkındalığın oluşturulması ve gerekli önlemlerin alınması gerektiğini ifade ediyor.

 

daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Atalay Keleştemur
Atalay Keleştemur

1983 yılında İstanbul’da doğmuştur. İstanbul Teknik Üniversitesi mezunudur. PC World Türkiye dergisinde Yazılım Editörü olarak görev yapmış, daha sonra sırasıyla BYTE Türkiye dergisinde Yazı İşleri Müdürü, T3 Türkiye dergisinde Yayın Yönetmeni görevlerinde bulunmuştur. Türkiye Bilişim Güvenliği Derneği’nde Yönetici Üye olarak, siber güvenlikle ilgili farkındalık çalışmalarına katılmıştır. Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Şubesi’nde Açık Kaynak Çalışma Grubu Başkanlığı göreviyle, Linux ve LibreOffice gibi açık kaynak yazılımlar hakkında Türkiye’de önemli katkılarda bulunmuştur. Farklı kurumlarda Sistem Yöneticisi ve Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmıştır. Siber İstihbarat isimli kitabın yazarı olan Keleştemur, Siber Güvenlik ile ilgili çalışmalarını sürdürmektedir.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.