Üniversite Hesaplarını Hackleyen Saldırgana Tanıdık Savcı

Üniversite Hesaplarını Hackleyen Saldırgana Tanıdık Savcı
Kasım 07 08:14 2016 Yazıyı Yazdır

ABD’nin Phoenix kentinde yaşamakta olan Jonathan Powell isimli bir hacker, New York ve Pennsylvania’daki üniversitelere ait 1000’den fazla e-postayı hacklemesi, 75’e yakın üniversitenin 1050 hesabını hacklemeye çalışması ve parolalarını resetlemesi sebebiyle yakalandı. Siber saldırganın sadece e-posta hesapları değil, aynı zamanda bağlı oldukları Facebook, Twitter ve LinkedIn gibi sosyal medya hesaplarını da ele geçirdiği belirtiliyor.

ABD savcılarına göre Powell’ın en büyük saldırısı New York’taki Pace Üniversitesi‘ne olmuş. Geçtiğimiz yıldan beri üniversiteye ait 1035 hesabın parolasını resetleyen Powell, ayrıca bu hesaplarda müstehcen fotoğrafların olup olmadığını da kontrol etmiş. Bu konuyla ilgili yakayı, özellikle Facebook gibi hesaplarda yaptığı aramalar sebebiyle ele vermiş.

preet-bharara

Reza Zarrab’ın ABD’nin Miami kentinde tutuklanması, Zarrab’ın tutuklanmasını sağlayan New York savcısı Preet Bharara

Konuyla ilgili araştırma yapan savcı ise oldukça tanıdık bir isim: Preet Bharara. Savcı Bharara, bu olayın ardından tüm üniversiteleri ve ülkedeki diğer eğitim kurumlarını uyararak, siber güvenlikle ilgili farkındalığın oluşturulması ve gerekli önlemlerin alınması gerektiğini ifade ediyor.

 

daha fazla yazı

Yazar Hakkında

Atalay Keleştemur
Atalay Keleştemur

Atalay Keleştemur, siber istihbarat analisti ve PHP güvenlik uzmanı olarak görev yapmaktadır. Linux ve özgür yazılım gönüllüsüdür. Çeşitli kurumlarda sistem yöneticisi ve yazılım geliştiricisi olarak çalışmıştır. Siber İstihbarat isimli kitabın yazarıdır.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.