Veri Kayıpları Her Yıl 1.7 Trilyon Dolar Zarara Yol Açıyor

Veri Kayıpları Her Yıl 1.7 Trilyon Dolar Zarara Yol Açıyor
Ocak 21 12:13 2015 Yazıyı Yazdır

EMC Global Data Koruma Endeksi’nin yaptığı araştırma, dünyada veri kaybının gelmiş olduğu boyutlara ilişkin çarpıcı bilgiler veriyor.

Araştırmaya göre her yıl şirketler 1.7 Trilyon Dolar zarara yol açan veri kayıpları yaşıyor ve bu oran son 2 senede %400 artış göstermiş durumda. Araştırmaya göre daha organize ve basit IT stratejileri ile ortadan kaldırılabilecek bu sorun karşısında şirketlerin çok da kararlı olmadığı gözlemleniyor.

24 farklı ülkeden 3300 şirketle yapılan araştırma sonucunda, araştırmaya katılan şirketler IT olgunluk puanına göre Liderler (76 puanın üzerinde), uyum sağlayanlar (51-75 puan arası), değerlendiriciler (26-50 puan arası) ve ağır ilerleyenler (25 puan ve altı puan alanlar) olarak listelenmiş. Puanlama yapılırken kısa sürede geri kazanım, yedekleme altyapısının kalitesi, modern yedekleme sistemlerine uyum vb. kriterler göz önünde bulundurulmuş. %67’sini IT firmalarının oluşturduğu bir çok firma geçtiğimiz yılda veri kaybı yaşadı. Veri kaybına karşı gerekli teknolojik ve idari önlemleri alan liderler ve uyum sağlayıcılar, veri kaybı sebebiyle daha az problem yaşadı. %37’lik oranla yavaş ilerleyenler grubu ise veri kaybı sonrasında en çok maddi ve idari problem yaşayan gurup. Araştırmaya katılan IT profesyonellerinin %71’i ise şirketlerinin veri kaybı vb. durumlarda tam olarak hazır olduğuna inanmıyor. Araştırmaya katılan şirketlerin yalnızca %2.4’ü liderler grubuna girerken, uyum sağlayanların orası ise %11.3 olarak belirlendi. Geri kalan grubun tamamını ise değerlendiriciler ve uyum sağlayanlar oluşturuyor.

Araştırmaya göre büyük veri yönetimi, hybrid cloud ve mobile konusunda strateji geliştirenlerin oranı ise %6’da kaldı. Katılımcılar, yedekleme ve veri güvenlik stratejilerinin oluşturulmamasındaki en büyük etkenin “şirketlerin idari olarak konuya gereken önemi vermemesi ve teknolojik olgunluğa ulaşılamaması” olduğuna inanıyor. Ayrıca çarpıcı bir diğer rakam ise Kanadalı şirketlerin %60’ının mobil ve cloud sistemler için herhangi bir güvenlik stratejilerinin olmaması.

Araştırma sonucunda en yüksek puanı alan ülkelerin sıralamasına baktığımızda Çin, Hong Kong, Endonezya, Singapur, Hollanda ve Amerika dikkatleri çekiyor. Bu listede Amerika veri korumaya yönelik ayırdığı yıllık IT bütçesi en yüksek olan ülke konumunda. Bu araştırma dünya genelinde şirketlerde görülen veri kayıplarının ve sistem aksamalarının şirketlere ne büyük zararlara mal olduğunu açıkça gösteriyor ve veri güvenliği ve veri geri kazanım konusundaki çeşitli sektörlerin büyüme potansiyeline ilişkin önemli ipuçları veriyor.

 

 

Kaynak: Natro Dergi

daha fazla yazı

Yazar Hakkında

İsmail Saygılı
İsmail Saygılı

1998 yılında bilgisayarla tanışan İsmail Saygılı, 2000 yılından bu yana aktif olarak siber dünyada rol almaktadır. 2010 yılına kadar ki süreçte Black Hat tarafında kendisini geliştirmiştir. Üniversite eğitimini uçak teknolojisi üzerine alan Saygılı, 2010 yılından sonra profesyonel olarak siber güvenlik sektöründe çalışmakta ve bu konuda çeşitli eğitimler de vererek sektöre aranılan personeller kazandırmaktadır. Ayrıca kendi blogunda kişisel bilgi ve tecrübelerini makaleler yazarak okuyucularına aktarıyor.

Daha Fazla Yazı
yorum yapın

Yorum Yok

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Yorum ekleyin

Bilgileriniz güvende! E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Diğer kişisel bilgileriniz üçüncü partilerle paylaşılmayacak.
* işaretli alanlar zorunludur.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.