Siber Güvenlik

WhatsApp, Veri Ve Gizliliğini Korumada En Kötü Notu Aldı

2 dakikada okunur

Bilgisayar kullanımının, dolayısıyla iletişim ve bilgi dağılımının gitgide artmasının toplumda yarattığı sosyal ve hukuksal etkileri saptamak için oluşturulmuş bir kurum olan EFF (Elektronik Sınır Kurumu), 2015 yılı itibarıyle kişisel bilgilerinizin güvenliğini devletten ne derecede koruyabildiği konusunda başarılı olan teknoloji şirketlerinin listesini yıllık raporunda yayınladı.

Ve en kötü ödüller, aralarında AT&T, WhatsApp ve Verizon‘un da olduğu üç şirkete gitti.

Evet doğru duydunuz! Eğer verilerinizin gizliliğinden endişe ediyorsanız WhatsApp’ı kullanmadan önce iki kere düşünmeniz lazım.. Çünkü WhatsApp, kullanıcılarının verilerini korumada en kötü üç şirketten biri.

EFF’nin sırtımızı neye dayamamızla ilgili raporundaki beş kriter şunlardır:

Endüstrideki genel kabul görmüş en iyi tecrübeleri izleyin.

Kullanıcıları, devletin veri talepleri konusunda bilgilendirin.

Veri saklama ilkelerinizi açıklayın.

Devletin içerik kaldırma ile ilgili isteklerini açıklayın.

Kamusal kullanıcı desteği: Arka kapıları kapat.

Meşhur gizlilik savunucusu grup, aralarında kullanıcıların verilerini korumada en kötü şirketlerinde olduğu (At&T,WhatsApp ve Verizon) toplamda 24 şirketi analiz etti.

Verizon, EFF’nin sadece 2 kriterinden, WhatsApp ve AT&T ise sadece bir kriterinden geçebildi..

At&T,WhatsApp ve Verizon,kullanıcıların kişisel verilerini devletin taleplerinden korumada en kötü politikalara sahip.

Burada WhatsApp’a EFF’nin birtakım tavsiyeleri var: ”WhatsApp, kullanıcı bilgilerini aktarmadan önce tam bir yetkiye sahip olmalı. Kurallar rehberi ve şeffaflık raporu yayınlamalı, devletin taleplerini kullanıcılara iletmek için güçlü bir politikaya sahip olmalı ve veri saklama politikasını yayımlamalı.

Bununla birlikte Google ve Microsoft, istenilen derecede olmasada veri gizliliğini koruma bağlamında tam güven ve saygı gereklerini yerine getirebilmeleri nedeniyle üçer yıldız alabildiler.

Bununla birlikte EFF raporunda, Microsoft’un şirket politikalarında yapmakta olduğu iyileştirmeler sayesinde Eylül ayında dört yıldızlılar kategorisine girebileceğini açıkladı.

EFF’nin gizlilik puan tahtasında beş yıldızın tamamını alan şirketler; Adobe, Apple, Yahoo, Dropbox, WordPress, Wickr, Credo Mobile, Sonic and Wikimedia oldu.

Her bir şirketin sonucunu EFF’nin aşağıdaki tablosunda görebilirsiniz ve daha detaylı açıklama için EFF’nin https://www.eff.org/who-has-your-back-government-data-requests-2015  adresinden bilgi alabilirsiniz.

whatsapp-privacy2

Bunlar ilgini çekebilir
Siber Güvenlik

ESET'ten Ücretsiz Siber Güvenlik Eğitimi

1 dakikada okunur
Geçirdiğimiz bu süreç içerisinde fark ettiğiniz gibi uzaktan çalışma, işinize ve çalışanlarınıza operasyonel esneklik sağlıyor. Ancak bildiğiniz gibi, bazı zorlukları da var;…
Siber Güvenlik

Oltalama Saldırılarından Korunmak için Çalışanlarınızın Bilmesi Gereken 12 Şey

7 dakikada okunur
Oltalama (phishing) saldırıları, bireyler ve kurumlar için büyük bir risk oluşturan yaygın bir sorundur. Dünyaca ünlü; BT, finans, İK, müşteri hizmetleri ve…
Siber Güvenlik

Veri Kurtarma Hakkında Doğru Bilinen 5 Yanlış

3 dakikada okunur
CİHAZLARIN BOZULMASINA VE VERİ KAYIPLARINA NEDEN OLAN YANLIŞLAR! 2012 yılından beri %400 artış gösteren veri kaybı hacmi ve her hafta yüz binlerce…
Siber güvenlik dünyasındaki gelişmeleri takip edin.
Verinizi gizli tutuyoruz ve sadece bu servisi imkanlı kılan üçüncü partiler ile paylaşıyoruz. Gizlilik Politikamızı okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.